Rozmowa z Piotrem Wołujewiczem, operatorem w PM Studio, w którym od kilkunastu miesięcy pracuje drukarka firmy Oki.
Od kiedy Państwo używają drukarki Oki ES9541?
Piotr Wołujewicz: Posiadamy tę maszynę od września 2014 roku. Jest to drukarka plus zintegrowany zestaw trzech podajników. Wraz z modelem ES9541 kupiliśmy od razu komplet dodatkowych tonerów, ponieważ jest to urządzenie pięciokolorowe, z tym, że piąty toner jest wymienny: może to być albo biały kolor, albo lakier. Ten piąty toner jest czymś unikalnym; spotkaliśmy się z tym właściwie po raz pierwszy na rynku.
Jakie usługi wykonujecie Państwo używając tej drukarki?
P.W.: Posiadamy kilka urządzeń: maszyny do wysokonakładowego druku cyfrowego, maszyny średnionakładowe oraz najnowszy nabytek – drukarkę ES9541. Na maszynie Oki drukujemy średnie i czasami niskie nakłady, ale głównie kładziemy nacisk na to, co na niej można wydrukować wykorzystując piąty toner. Jest to sprzęt dosyć mocno specjalizowany i w tej roli sprawdza się bardzo dobrze. Ma przede wszystkim możliwość drukowania na papierze o wysokich gramaturach nie powodując jakichkolwiek awarii czy przestojów. Doskonale drukuje się na niej banery do 120 cm. No i oczywiście jest jeszcze podstawowa właściwość, dla której kupiliśmy to urządzenie, czyli stosowanie kolorów specjalnych, tj. białego i lakieru przy uszlachetnieniu druków.
Maszyna ta bez problemu pozwala nam także drukować na nietypowych materiałach takich jak koperty – również te o niestandardowych formatach – czy też papiery, które są np. wstępnie zadrukowane na maszynach offsetowych, a nawet foliowane. Jest to możliwe, ponieważ technologia druku na tej maszynie powoduje, że temperatura wewnątrz jest niewysoka. To dla nas bardzo ważne; bez ES9541 mielibyśmy poważny kłopot z realizacją pewnych zleceń, które obecnie przyjmujemy.
Co sprawiło, że zdecydowali się Państwo na zakup tej drukarki?
P.W.: Dystrybutor w Polsce tej maszyny, Sławomir Wojtaś z firmy Zakłady Artystyczne ART, zaproponował nam wstawienie tej drukarki, żebyśmy zobaczyli, jak działa i wypowiedzieli się na jej temat. Gdy drukarka stanęła w naszej firmie, byliśmy już po wstępnym researchu tego, co ona potrafi oraz po prezentacji jej możliwości przez dystrybutora. Już wówczas byliśmy przekonani, że u nas zostanie. Ostateczna decyzja zapadła już po pierwszych dniach użytkowania, kiedy okazało się, że drukarka spełnia wszystkie nasze wymagania, a to, co o niej słyszeliśmy, sprawdziło się praktycznie w 100 procentach.
Podstawowym argumentem przemawiającym za decyzją o zakupie była możliwość drukowania piątym kolorem: białym lub lakierem. Wcześniej mieliśmy już maszyny cyfrowe, mamy je nadal, i nasze doświadczenia z nimi były bardzo różne. Przećwiczyliśmy chyba wszystkie istotne marki dostępne na rynku. Mamy wielu partnerów, tak więc wiemy, jakie problemy wiążą się z drukiem cyfrowym. W związku z tym wiedzieliśmy, że ta maszyna z pewnością nam się przyda, ale nie jako maszyna produkcyjna, na której będziemy tylko drukować, lecz jako maszyna, na której będziemy wykonywać zlecenia specjalne, m.in. drukować białym tonerem na papierze barwionym w masie. Później okazało się, że możemy drukować również pełnym kolorem na papierze granatowym, czarnym, srebrnym albo pokrytym folią metalizowaną. Najpierw nakładamy biały jako podkład, a następnie drukujemy kolorem. Ta właściwość nas zaskoczyła. Wiedzieliśmy oczywiście z materiałów marketingowych, że jest to możliwe, ale nie sądziliśmy, że będzie to aż tak proste w zastosowaniu.
Oki ES9541 jest w stanie funkcjonować nawet jako drukarka biurkowa. Można na niej drukować ze zwykłego stanowiska komputerowego bez konieczności zakupu specjalistycznego RIP-a czy też specjalnego komputera lub dedykowanej aplikacji. Oczywiście posiadamy zarówno specjalizowanego RIP-a do tej drukarki, jak i komputer oraz system pod nią skonfigurowany, ponieważ świadczymy na niej usługi druku. Natomiast zaskakujące jest, że tej klasy maszyna może być obsługiwana za pomocą zwykłego sterownika z podstawowego komputera lub laptopa, co również jest dużym plusem, ponieważ im większa maszyna i bardziej skomplikowany system, tym lepiej musi być wykształcony i wyspecjalizowany operator. Do obsługi tej maszyny wystarczy osoba wstępnie przeszkolona. Szkolenie do podstawowego jej wykorzystania zajmie nie więcej niż 10 minut, natomiast żeby dobrze wyszkolić pracownika, wystarczy jeden, maksymalnie dwa dni. Przy dużych maszynach nie byłoby to możliwe.
Porozmawiajmy jeszcze o piątym tonerze: białym lub przezroczystym. Czy to jest przydatne rozwiązanie? Czy mógłby Pan wymienić przykłady zastosowania tej technologii w Państwa działalności?
P.W.: Jak już wspominałem, to był główny argument za tym, żeby kupić tę maszynę. Pozostałe funkcjonalności odkrywaliśmy na bieżąco w trakcie użytkowania sprzętu. Piąty kolor jest podstawą funkcjonowania tej maszyny w naszej firmie. Drukarkę można kupić również w konfiguracji tylko z jednym tonerem, np. jeśli ktoś potrzebuje tylko biały albo tylko lakier. Jednak ja uważam, że rozsądnie jest mieć oba kartridże. Wymiana jednego tonera na drugi to są 2 minuty z uwagi na konieczny restart maszyny, który następuje automatycznie.
Piąty toner pozwala nam zaproponować aplikację piątego koloru w obszarach, które do tej pory były niemożliwe do realizacji. Przykładów jest wiele, np. wykonanie nadruku na foliach, na plastikowych przedmiotach, wykonanie lakieru punktowego, lakierowanie częściowe druku. Wcześniej musieliśmy korzystać z usług firm zewnętrznych, co zawsze generowało dodatkowe koszty. Obecnie możemy to wszystko robić u siebie, tak więc nasza niezależność w realizacji skomplikowanych aplikacji powiększyła się w znaczącym stopniu. Co więcej, tego typu maszyn na rynku jest wciąż niewiele i alternatywą dla nich jest druk offsetowy, gdzie koszty uruchomienia produkcji są gigantyczne. Dzięki ES9541 możemy wykonać opłacalną produkcję jednego egzemplarza, pięciu czy dziesięciu.
Oznacza to, że nawet przy tak niskich nakładach produkcja jest bardzo korzystna finansowo?
P.W.: Jesteśmy w stanie zrealizować zamówienie już od jednej sztuki. Dość często robimy mockupy dla różnych agencji, gdzie musimy wykonać pełnokolorowy zadruk na folii. Mamy klienta wykonującego projekty etykiet, który do tej pory robił wydruki dla klienta na papierze i wszyscy próbowali sobie wyobrazić, jak to będzie wyglądało na butelce. Teraz możemy drukować na przezroczystej folii, którą aplikujemy na gotowy produkt, np. na butelkę. Jest to mockup niemalże jeden do jednego. Efekt jest taki, jakby to wyszło z maszyn produkcyjnych – i to wszystko już przy jednej sztuce. Wcześniej było to absolutnie niewykonalne; koszty przekraczały granice rozsądku. Mamy też aplikacje dotyczące wydruku na papierach nakładowych, które są odpowiednio kalibrowane. W związku z tym mamy powtarzalność kolorów na papierach, które zadrukowujemy. Możemy robić wydruk na papierze nakładowym np. opakowań. Jesteśmy w stanie drukować nawet na grubym kartonie i robić makiety. Przy kalibracji tych papierów odróżnienie prawdziwego pudełka od mockupa jest niemal niemożliwe.
Czy może Pan podać przykłady prac wykonywanych na drukarce Oki ES9541?
P.W.: Na tej maszynie drukujemy zarówno ulotki, jak i długie piękne banery 328x1200, które można dodatkowo jeszcze uszlachetniać. Produkujemy też podkłady do kalendarzy trójdzielnych, bardzo duże i drukowane na bardzo grubym papierze.
To są aplikacje, które pozwalają naszemu klientowi wykonywać 1-3 sztuki kalendarzy trójdzielnych w jakości offsetowej bez żadnych kompromisów. Wydruki są absolutnie profesjonalne, a nawet spersonalizowane, co jest kolejną bardzo ważną zaletą.
Czy może Pan podać przykład usługi wykonanej na drukarce Oki ES9541, z której są Państwo szczególnie dumni, a klient był szczególnie zadowolony z osiągniętego efektu?
P.W.: Drukowaliśmy karty pocztowe na papierze metalizowanym; był to druk pełnokolorowy, gdzie pełna powierzchnia została zadrukowana białym kolorem, a na
to został nałożony CMYK. Dzięki temu elementy, które były pod spodem, skrzyły się srebrną powierzchnią. Robiliśmy również zaproszenie ślubne z zadrukiem na chromoluksie przy wykorzystaniu jednego papieru – czarnego barwionego w masie. Takiej aplikacji nie jest w stanie wykonać żadna inna nasza maszyna poza Oki ES9541. To drukarka, która w istotny sposób wpływa na kreatywność grafików. Znamy ludzi, którzy pracują jako graficy w agencjach i przez agencję dowiedzieli się, że u nas można drukować rzeczy niedostępne gdzie indziej. Zaczęli nas odwiedzać i interesować się maszyną Oki. Doszło do sytuacji, w której wykonują specjalne projekty pod ten sprzęt! Mam taki interesujący przykład: jedna z firm zmieniła wygląd opakowań swoich napojów. Zmienili projekty kolorowych naklejek na foliowe przezroczyste etykiety z białym ascetycznym napisem. Wszystko to za sprawą jednego z grafików, który z nimi współpracuje, a wcześniej pracował z nami i drukarką Oki. Zrobił wydruk próbny na tej maszynie na folii tylko z białym napisem, a oni po nałożeniu go na butelkę stwierdzili, że to jest to! Co ciekawe, gdyby chcieli, mogliby również nakładowo drukować u nas swoje etykiety, ponieważ ES9541 może robić to ekonomicznie. Ta maszyna przy ogromie swoich możliwości zajmuje naprawdę mało miejsca: wersja z jednym podajnikiem ma rozmiary drukarki biurowej. To nie jest moloch, który potrzebuje dużo przestrzeni i pożera duże ilości prądu.
Rzeczą, o której użytkownicy tej drukarki z reguły nie mówią, bo skupiają się na tym piątym kolorze, jest fenomenalna jakość druku. Nie chcę mówić językiem marketingowym, ale rzeczywiście obszary zastosowań tej maszyny są wprost proporcjonalne do kreatywności grafików, którzy dostaną to narzędzie w swoje ręce. Dlatego staramy się dotrzeć do naszych klientów, zwłaszcza agencyjnych, aby dać im te materiały i powiedzieć, że już jesteśmy w stanie robić takie rzeczy i żeby przekazali to swoim kreatywnym. A oni robią wtedy: „WOW” i wracają do nas. Dzięki temu przyszli do nas klienci, których się nie spodziewaliśmy. Wszyscy nasi klienci wiedzą już, że mamy kolor biały, więc dostajemy wiele zleceń po to, żeby go koniecznie wykorzystać.
Jak wygląda kwestia eksploatacji tego sprzętu?
P.W.: Pod tym względem jest to maszyna zupełnie bezproblemowa. W ES9541 każdy element eksploatacyjny, który należy po jakimś czasie wymienić – wymienia się samemu. Wszystko jesteśmy w stanie zrobić samodzielnie, bez konieczności wzywania serwisanta. To ogromna oszczędność czasu.
Czyli same pozytywne wrażenia?
P.W.: Ta maszyna nas powolutku zaskakiwała; trafiła do nas jako przebój i wszyscy byliśmy z niej zadowoleni. A później okazało się, że ten przebój, czyli biały kolor i lakier, stał się rutyną. Okazało się, że sama praca z nią może dostarczać sporo pozytywnych emocji. To nie jest maszyna idealna, ale żadna maszyna cyfrowa taka nie jest. Natomiast porównując z innymi maszynami, które mamy, wielokrotnie droższymi tudzież bardziej renomowanych w naszym kraju firm, jest to klasa sama dla siebie. Czas jej uruchomienia to zaledwie chwila, ona się nie musi nagrzewać 15 minut.
Jest to maszyna, która u nas zarabia na siebie. Wypracowuje nie tylko zyski, ale też otwiera nowe rynki, które wcześniej były dla nas nie do zdobycia. Przynosi również pracę na pozostałe urządzenia. Prosty przykład: klient zlecił druk broszury w niewielkim nakładzie, np. 500 sztuk, ale tylko okładka jest uszlachetniana na maszynie Oki. W tej sytuacji Oki zapewnia produkcję na 3 różne nasze maszyny, bo okładkę drukujemy na jednym urządzeniu, środki na drugim, a potem to trzeba jeszcze zszyć, pociąć i poskładać. Jesteśmy zadowoleni z tego sprzętu. Myślę, że gdybyśmy jeszcze raz mieli podjąć decyzję o zakupie urządzenia Oki ES9541, na pewno po raz kolejny byłaby ona pozytywna.
Opracowano na podstawie materiałów firmy Oki