Tradycja i innowacja w SIMP
6 gru 2016 14:45
29 czerwca br. odbyło się zebranie plenarne Zarządu Głównego Sekcji Poligrafów SIMP pod przewodnictwem nowego prezesa - Tadeusza Chęsego. Zebranie rozpoczęto od przedstawienia protokołu z posiedzenia zarządu, które miało miejsce 17 maja br. w drukarni Pozkal w Inowrocławiu. Oprócz ukonstytuowania zarządu i wyboru sekretarzy (Andrzej Szaefer z bydgoskiej drukarni Orkla Media oraz Jan Nawrocki z Pozkalu) wybrano także zastępców prezesa. Tadeusz Chęsy zaproponował wówczas, aby reprezentowali oni poszczególne regiony kraju. I tak wybrano: Bogdana Wyrzykowskiego (region warszawski), Karola Marca (region krakowski) oraz Marka Kryczkę (region łódzki). Powołano także 4-osobową grupę do rozmów z władzami uczelni kształcących poligrafów oraz z ich studentami w celu przybliżenia działalności SIMP (Tadeusz Chęsy, Halina Podsiadło, Marek Kryczka oraz Apolinary Brodecki).
Głównym jednak celem czerwcowego zebrania było zatwierdzenie planu pracy ZG Sekcji Poligrafów na lata 2006-2008. Można powiedzieć, że nowy zarząd zabrał się do pracy „z przytupem”, przynajmniej w kwestii planowania. Jak w każdej organizacji jednym z najpoważniejszych problemów jest jej finansowanie. Sekcja Poligrafów ma na nie następujący pomysł: działalność szkoleniowa poprzez kursy, egzaminowanie po kursach i eksternistyczne oraz nadawanie stosownych uprawnień, konsulting, sponsoring, prowadzenie działalności wydawniczej, pozyskiwanie członkostwa zbiorowego - wspierającego i w końcu promowanie tematu „Rzeczoznawca SIMP w zakresie technologii i budowy maszyn poligraficznych” w celu zwiększenia liczby branżowych rzeczoznawców. Kolejna paląca kwestia, wymagająca natychmiastowych działań to, zdaniem Sekcji, zwiększenie liczby młodych członków przez aktywizację oddziałów kół młodzieżowych w szkołach i na uczelniach. Tadeusz Chęsy wyraził przy tym rozczarowanie, że IPPW do tej pory nie stworzył koła SIMP.
SIMP wielkodusznie zaoferował także działalność na rzecz zwiększenia czytelnictwa prasy fachowej, na której łamach chciałby zresztą promować swoją działalność. Wielkie nadzieje Sekcja łączy również z targami branżowymi, na których zamierza zaistnieć i jako wystawca (Poznań), i jako organizator wyjazdów (targi poznańskie, drupa i Ipex). Tadeusz Chęsy podkreślił także, że SIMP chciałby aktywnie uczestniczyć w konkursie Złotego Gryfa organizowanym przez Polską Izbę Druku i zasugerował, że w latach targowych uroczyste rozdanie nagród powinno towarzyszyć targom Poligrafia (Robert Musiał, prezes PID, tego zdania jednak nie podziela). Targi Poligrafia 2007 wzbudziły zresztą wiele emocji wśród uczestników zebrania. SIMP wspólnie z PID i MTP poprzez Ministerstwo Gospodarki zamierza zorganizować przyjazd największych wydawców książkowych ze Skandynawii, Anglii, Francji i Rosji. Wtedy Miasteczko Drukarń na targach Poligrafia rzeczywiście miałoby sens. Sekcja zaproponowała także, aby Targi Poznańskie umożliwiły uczniom i studentom szkół poligraficznych bezpłatny w nich udział. Kolejny projekt nowego zarządu to integracja środowiska poligraficznego poprzez organizację II Konferencji Poligrafów Polskich. Wstępnie zadania tego podjął się Janusz Cymanek, któremu poligrafowie zawdzięczają pierwszą konferencję.
Tadeusz Chęsy poinformował także, że Zarząd Główny SIMP otrzymał certyfikat jakości ISO 2001. Na zebraniu plenarnym Sekcji Poligrafów pojawił się gościnnie Kazimierz Łasiewicki, sekretarz generalny ZG SIMP, który odpowiadał m.in. na pytania uczestników związane z wdrożeniem certyfikatu w oddziałach.
Oprócz pomysłów, które regularnie „przetaczane” są na zebraniach SIMP, pojawił się jeden ciekawy projekt: pozyskania sponsorów na zakup programu SYNTEX, symulującego technologię drukowania offsetowego. Miałby on służyć wszystkim uczelniom oraz szkołom poligraficznym, choć początkowo Tadeusz Chęsy chciał wykluczyć z grona beneficjentów warszawski instytut, ponieważ nie stworzył on koła SIMP. Koszt zakupu programu to 100 tysięcy EUR, rozważano więc także możliwość wsparcia się funduszami z Unii Europejskiej. AN