Trendy i innowacje w cięciu materiałów opakowaniowych wąskowstęgowych
6 gru 2016 14:56
Robert Kwiatkowski jest współwłaścicielem i dyrektorem technicznym firmy Jurmet Sp. z o.o. – najnowocześniejszej polskiej fabryki maszyn do cięcia wzdłużnego materiałów opakowaniowych giętkich takich jak folia, laminaty, papier itp. Jak sam podkreśla, należy w porę dostrzegać sygnały płynące z rynku, aby zidentyfikować przyszłe trendy i wyjść im naprzeciw.
n Jak Pan postrzega obecne tendencje panujące w cięciu materiałów fleksograficznych z roli na rolę?
Robert Kwiatkowski: Kiedy kilka lat temu opracowywaliśmy nowe nazewnictwo produkowanych przez nas maszyn do cięcia i konfekcjonowania materiałów opakowaniowych giętkich, chcieliśmy, aby każda linia maszyn kryjąca się pod daną nazwą miała ściśle określone przeznaczenie i wyposażenie. Dlatego np. maszyna o nazwie Roter miała być przeznaczona wyłącznie do sztancowania czystych etykiet samoprzylepnych, natomiast maszyna o nazwie Langer miała za zadanie konfekcjonowanie zadrukowanych etykiet samoprzylepnych. Jednakże wkrótce po wprowadzeniu tak określonych maszyn zauważyliśmy nowy trend, który pojawił się w drukarniach etykiet. Otóż drukarnie te zaczęły otrzymywać zlecenia na druk etykiet na folii (w tym shrink sleeve). Ponadto zauważyliśmy, że część drukarń offsetowych zaczęła przechodzić na druk z roli na rolę.
n Jak zareagowaliście Państwo na te zmiany?
R.K.: Wyszliśmy na rynek z nową bobiniarką o nazwie Avancer przeznaczoną do cięcia wąskiej i średniej wstęgi, tj. do szerokości 600 mm. Maszyna ta stanowi zmniejszoną wersję bobiniarek, które są stosowane w drukarniach fleksograficznych. Jest ona wyposażona w automatyczną kontrolę naciągu, dzięki czemu umożliwia cięcie materiałów wrażliwych na rozciąganie takich jak folie. Model ten spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony rynku. Obecnie produkujemy kilka wariantów tego modelu, również w wersji do cięcia aluminium, włókniny oraz nietypowych i prototypowych materiałów. Trzeba tutaj zaznaczyć, że branża materiałów opakowaniowych giętkich jest bardzo innowacyjna i co roku trafiają na testy do naszej firmy materiały, których receptura jest opatentowania bądź produkcja jest objęta tajemnicą. Materiały takie wymagają prototypowych rozwiązań, co jesteśmy w stanie zapewnić dzięki doświadczonej kadrze inżynieryjnej.
Wracając do tendencji w cięciu: obecnie pracujemy nad modelami wielofunkcyjnymi, które umożliwią naszym klientom przewijanie wszystkich materiałów wraz ze sztancowaniem i kontrolowaniem druku za pomocą kamery. W istocie coraz więcej klientów rozszerza swoją działalność o nowe segmenty rynku i wymaga od zakupionych w naszej firmie maszyn elastyczności. Ponadto różnorodność zleceń, materiałów i krótkie serie sprawiają, że konieczne jest stosowanie w produkowanych przez nas maszynach takich rozwiązań, aby przezbrajanie było szybkie i łatwe oraz aby istniała możliwość stosowania różnych zespołów nożowych. Powyższe tendencje powodują konieczność ciągłych poszukiwań nowych rozwiązań. Na niektóre z nich firma Jurmet otrzymała patenty europejskie.
Ponadto niedawno wprowadziliśmy na rynek nową linię maszyn – są to przewijarki z możliwością cięcia o nazwie Rewer. Maszyny te mają zastosowanie do konfekcjonowania zarówno wąskiej wstęgi, jak i szerokiej. W istocie zauważyliśmy, że dla niektórych z naszych klientów wyrobem końcowym jest rolka przewijana w skali 1:1. Tego typu użytek ma jedynie odcinane brzegi i wymaga dodatkowo przeprowadzenia procesów kontrolnych. Dlatego nie ma sensu, aby klienci przeprowadzali te procesy na bobiniarce, która jest pod względem technologicznym znacznie bardziej rozbudowaną maszyną. W związku z powyższym wyszliśmy na rynek z linią przewijarek Rewer, która spotkała się z szerokim zainteresowaniem dzięki funkcjonalności oraz niższej cenie.
n Gdzie będzie można zobaczyć Państwa maszyny w bieżącym roku?
R.K.: W tym roku firma Jurmet będzie obecna na targach Labelexpo w Brukseli odbywających się w dniach 24-27 września oraz na targach K-2013, które odbędą się w Düsseldorfie w dniach 16-23 października. Na targach zaprezentujemy najnowszy model wysokowydajnej bobiniarki przeznaczonej dla drukarń fleksograficznych.
Udział w ww. targach jest związany z realizacją projektu pn. „Wdrożenie PRE celem rozwoju eksportu oraz zwiększenia rozpoznawalności marki Jurmet” w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 6.1.
Głównym celem projektu jest rozwój działalności eksportowej firmy, a tym samym zwiększenie sprzedaży. Projekt ma na celu również stworzenie nowych – a w dalszym etapie intensyfikację – powiązań z partnerami zagranicznymi oraz zwiększenie rozpoznawalności marki Jurmet na rynkach zagranicznych. Planowany przez spółkę rozwój eksportu i związane z nim przekształcenie marki firmy z krajowej w międzynarodową w sposób bezpośredni umocnią pozycję przedsiębiorstwa na rynku. Obecnie planujemy ekspansję przede wszystkim na rynek zachodniego sąsiada Polski – tj. na rynek niemiecki (i wejście z dotychczasową ofertą do występującej na nim, podobnie jak w Polsce, branży przemysłu opakowaniowego i papierniczego), który stanowi rynek docelowy działalności eksportowej Jurmetu.
Ponadto firma zakupi usługi prawne związane z poszukiwaniem i doborem partnerów, usługi doradcze w zakresie określenia, wyselekcjonowania i sprawdzenia wiarygodności grupy docelowej, a także usługi w zakresie organizacji spotkań, które pozwolą na nawiązanie kontaktów z partnerami i odbiorcami finalnymi na docelowym rynku zbytu oraz podjęcie z nimi współpracy.
Jako uzupełnienie przedstawionych powyżej przedsięwzięć firma podejmie także działania promocyjne i informacyjne, mające na celu poinformowanie partnerów/klientów o realizacji projektu z dofinansowaniem uzyskanym w ramach Działania 6.1 POIG. W ramach tych działań zostaną przygotowane materiały prezentujące ofertę Jurmet Sp. z o.o. (katalogi i ulotki).
Artykuł sponsorowany