Trio zmienia się w kwintet 
19 kwi 2023 12:42

Jedną z dwóch atrakcji na stoisku firmy Müller Martini podczas Hunkeler Innovation Days – obok światowej premiery linii Prinova Digital, rozwiązania przeznaczonego do oprawy zeszytowej – była linia Vareo PRO składająca się ze stacji wyklejki VBA/ bindera Vareo PRO/ trójnoża InfiniTrim, która została uzupełniona o rozwiązania do separacji bloków ze stosu i z sortownika. Dzięki dwóm nowym systemom na początku i na końcu linii użytkownik może zwiększyć wydajność oraz zoptymalizować logistykę krótkoseryjnej cyfrowej produkcji książek w miękkiej i twardej oprawie.

To nie pierwszy raz, gdy linia do oprawy prostej Vareo zajmuje centralne miejsce podczas HID. Gdy w 2015 r. w Lucernie Müller Martini zaprezentował szerokiej publiczności unikalne rozwiązanie: maszynę do oprawy bezszwowej pracującą w tempie 1350 cykli odpowiednią i dla druku cyfrowego, i offsetowego, eksperci przecierali oczy ze zdumienia. Przełomowe pod względem technicznym było zastosowanie w niej oddzielnych serwomotorów – a zatem samodzielnego napędu – dla każdej z trzech szczęk, dzięki czemu każdy etap obróbki mógł być indywidualnie dopasowany. 


Jak duo zmieniło się w trio

Cztery lata później, na imprezie HID, Müller Martini zaprezentowała trio: podajnik wyklejki VBA, binder Vareo i trójnóż Infini-Trim (robot przycinający pracujący w tempie 2000 cykli z rewolucyjną koncepcją napędu, transportu i cięcia, który zadebiutował rok wcześniej na targach drupa), służące do przemysłowej produkcji bloków książek w twardej oprawie z możliwością automatycznej produkcji nakładów od 1 egzemplarza. Był to pierwszy przypadek zastosowania wysoko zautomatyzowanego podajnika wyklejek w niższej klasie wydajności, który od tego czasu gwarantuje, że bloki książek z wyklejkami i lamówkami mogą być produkowane z najwyższą jakością w linii nawet w bardzo krótkich seriach. W ten sposób „niepokonany duet” stał się „niepokonanym trio” i asortyment miękkich okładek został rozszerzony również na bloki do zawieszania w twardą okładkę.

Nadchodzi nowe z De-Stackerem i rozwiązaniem sortującym

Tak oto trio staje się kwintetem pracującym w linii. Na tegorocznych Dniach Innowacji Hunkelera firma Müller Martini zaprezentowała linię złożoną z podajnika wyklejek VBA/Vareo PRO/InfiniTrim uzupełnioną o rozwiązanie De-Stacker pozwalające osiągnąć większą wydajność przy rozdzielaniu stosów książkowych na początku linii oraz inteligentne rozwiązanie sortujące do elastycznego, w pełni zautomatyzowanego sortowania książek na końcu, dostosowane do indywidualnych wymagań klienta.

De-Stacker umieszczony na początku linii oddziela bloki książek, które zazwyczaj są drukowane cyfrowo, składane i wstępnie klejone, od górnej części stosu. Zapewnia to dużą niezawodność procesu i wysoką wydajność. Możliwe staje się bezbłędne rozdzielanie bloków o różnej i stałej grubości (kontrolowanej za pomocą kodu kreskowego).

Przy podajniku wyklejek VBA skanowany jest kod kreskowy na każdym pojedynczym bloku książki. Oprócz identyfikatora zlecenia i różnych danych formatowych znajdują się na nim informacje o tym, czy blok książki ma mieć miękką, czy twardą oprawę. Dzięki temu wszystkie zespoły w linii, aż po sortowanie, są dokładnie poinformowane, co mają zrobić z danym blokiem książ-kowym. W jednym stosie mogą znajdować się zarówno bloki książek w miękkiej, jak i w twardej oprawie, które mogą być obrabiane na zmianę. 

Krótszy czas dostawy

W przypadku oprawy prostej podajnik wyklejek VBA stanowi jedynie stację tranzytową, a okładka jest nakładana na linii Vareo PRO po odpowiednim dopasowaniu. Jeśli na wejściu podajnika wyklejek VBA zostaje wykryty blok do oprawy twardej, następuje aplikacja wyklejek, a w Vareo PRO nałożona zostanie lamówka. Jednostka skanująco-drukująca za Vareo PRO automatycznie przedrukowuje kod kreskowy na lamówce dla bloków książek do oprawy twardej, dzięki czemu możliwa jest późniejsza identyfikacja książki po jej przycięciu na trójnożu. 

Ten tak zwany tryb mieszany, opatentowany przez Müller Martini, nie tylko zapobiega traceniu energii na uprzednie procesy sortowania, ale dodatkowo zapewnia skrócenie czasów dostaw końcowych. Dzieje się tak, gdyż w razie wystąpienia problemów na jednym z kolejnych etapów procesu zakończona już produkcja książek w miękkiej oprawie i bloków książkowych do twardej oprawy daje w razie potrzeby czas na reakcję.

Pełna automatyka sortowania mieszanych zamówień

Nowe rozwiązanie do sortowania zintegrowane z systemem przepływu pracy Connex firmy Müller Martini na końcu linii produkcyjnej sprawdza się w nowoczesnych drukarniach, zwłaszcza jeśli przycinamy bloki książek w niskich nakładach lub pojedynczych egzemplarzach pochodzące z kilku binderów Vareo PRO do gotowych produktów końcowych za pomocą jednego trójnoża InfiniTrim. Bez względu na to, czy chodzi o rozdzielenie prac w twardej i miękkiej okładce, obsługę różnych klientów końcowych, produkty wymagające dalszego foliowania lub realizację pilnych zleceń: nowy inteligentny system sterowania przesyłem zapewnia pożądane sortowanie zróżnicowanego mixu prac opuszczających robota tnącego w całkowicie zautomatyzowanym procesie. Dzięki tej nowej aplikacji logistycznej oferujemy Państwu kolejną ważną cegiełkę dla jeszcze większej automatyzacji produkcji – to Finishing 4.0 w najlepszym wydaniu!

Nowa dysza VPN-Flex: do 30 proc. mniej strat kleju i do 20 proc. więcej wydajności

Vareo PRO, która w 2021 roku zastąpiła wersję Vareo, na tegorocznych HID również doczekała się technologicznej modernizacji. Wyposażono ją w całkowicie nowy system dysz VPN-Flex opracowany wspólnie z firmą Robatech do produkcji książek o różnej grubości. Nie ma znaczenia, jaka jest grubość produktu: nadmiar kleju PUR nie jest już wyciskany z dyszy, nie trzeba go również wycierać, ponieważ dzięki nowemu systemowi takie sytuacje nie mają miejsca. 

W ten sposób nowa technologia zapewnia znacznie efektywniejsze wykorzystanie kleju, ograniczając jego straty nawet o 30 proc. i podnosząc wydajność o 20 proc., ponieważ produkcja może odbywać się w sposób ciągły. Ponadto nowy system cechuje prostsza konstrukcja, szczególnie w obszarze głowicy nakładającej, a dodatkowo może on być łatwo obsługiwany przez operatora maszyny bez najwyższych kwalifikacji.

Zmieniliśmy również system kontroli nakładania kleju LAK, który obecnie wykorzystuje zarówno nowe komponenty sprzętowe i programowe, jak i nowe algorytmy umożliwiające jeszcze bardziej precyzyjną ocenę nakładania kleju na grzbiet bloku.

Ronald Reddmann
Menedżer produktu w dziale systemów do opraw bezszwowych, Müller Martini
Tłumaczenie: TK