Trzeci złam powraca
6 gru 2016 14:50
23 września br. w siedzibie głównej firmy Ferag w Szwajcarii odbył się przedpremierowy pokaz innowacyjnego rozwiązania – urządzenia StreamFold, które w procesie produkcji gazet pozwala na wykonanie trzeciego złamu. Światowa premiera systemu odbyła się w ostatnich dniach podczas wiedeńskich targów Ifra Expo 2009.
Technologia StreamFold bazuje na ponad 30-letnim doświadczeniu firmy Ferag w zakresie projektowania i budowy systemów do trzeciego złamu. Początki tego rozwiązania sięgają lat 70. XX w. Na pewien czas ten typ złamu zniknął z produkcji gazetowej. Dziś, dzięki nowym funkcjom i komponentom, powraca i jest tworzony z nieosiągalną wcześniej jakością oraz prędkością (urządzenie produkuje do 60 tys. egz./h). Pozwala na obróbkę składek o objętości od czterech do stu stron w szerokim zakresie formatów. Urządzenie StreamFold zaprezentował w Szwajcarii Jürg Möckli, CEO firmy Ferag AG, który zapowiedział, że trafi ona na rynek w styczniu przyszłego roku.
Jak zapewnia producent, nowy system umożliwi drukarniom prasowym wykorzystanie potencjału produkcyjnego w szerszym zakresie, a w szczególności wykonywanie różnorodnych zleceń wcześniej zarezerwowanych dla producentów magazynów przy jednoczesnym zachowaniu znacznych wydajności. Jednym z obszarów zastosowań systemu StreamFold jest produkcja suplementów i wkładek dodawanych do gazet i czasopism. Rozwiązanie pozwala na ograniczenie kosztów inwestycji (przebudowa aparatu złamującego jest o wiele droższa). StreamFold może pracować jako oddzielny system lub online. Takie rozwiązanie czyni produkcję niezwykle elastyczną i efektywną.
Za pośrednictwem transportera UTR system StreamFold może być zintegrowany z dowolnym rozwiązaniem online firmy Ferag. Do produkcji tzw. offline stosowany jest nakładak JetFeeder, pozwalający na łamanie szerokiej gamy produktów bez konieczności korzystania z różnego rodzaju wysoko specjalizowanych nakładaków. StreamFold jako ruchoma jednostka do trzeciego złamu może być podłączony do dowolnej stacji wydającej produkt. Po złamaniu produkty wyprowadzane są poprzez interfejsy do komponentów znajdujących się w dalszym ciągu linii, jak np. stacje zszywające, obcinanie.
Ważnym elementem StreamFold jest również opcja W-fold, która zapobiega zagniataniu papieru w wewnętrznej części składek. Zaskakuje mnie elastyczność tego systemu, który umożliwia przygotowanie trzyzłamowych produktów zarówno w drukarni, jak i poza nią. Otwiera to nowe możliwości wyprowadzenia technologii firmy Ferag poza mury drukarni – skomentował urządzenie Jacek Bucholc, dyrektor zarządzający Ferag Polska.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały także trzy inne rozwiązania: dwa unowocześnione systemy wkładkujące do produkcji nisko- i średnionakładowej EasySert z różnymi systemami zbierania wstępnego oraz urządzenie PolyStream, które z prędkością do 30 tys. egz./h pakuje w folię gazety, czasopisma, płyty CD i inne produkty akcydensowe. To ostatnie urządzenie zakupiła firma Prinovis Liverpool.
Oba projekty (PolyStream i StreamFold – przyp. red.) są nowoczesne i opracowane w celu wyjścia naprzeciw oczekiwaniom klientów. Mam tu na myśli konsekwentną pomoc drukarniom gazetowym w podboju rynku reklamowego, do niedawna zarezerwowanego dla drukujących techniką heatsetową. PolyStream jest idealnym przykładem współpracy konstruktorów Feraga z klientem – stanowi wspólne dzieło, opracowane pod konkretne, bardzo wysokie wymagania, zarówno jakościowe, jak i wydajnościowe. StreamFold z kolei jest doskonałym uzupełnieniem programu ExtraWin i pozwala na uzyskanie perfekcyjnego produktu semi-komercyjnego z dużą wydajnością. Drukarnia gazetowa ma możliwość zaoferowania zszytego, obciętego produktu również po trzecim łamie. Wprowadzono zatem nowy mniejszy format do portfolio drukarń gazetowych – podsumował dyrektor zarządzający Ferag Polska.
System EasySert po raz pierwszy zaprezentowany został podczas zeszłorocznej edycji targów Ifra. W jego skład może wchodzić do 20 różnych modułów (np. system kompletujący FlyStream, który dzięki funkcji naprawczej zmniejsza ilość nieskompletowanych pakietów gazet i wkładek). Połączenie transportera UTR z modułami zbierającymi opartymi na nakładakach JetFeeder zapewnia wydajne wkładkowanie z prędkościami do 25 tys. cykli na godzinę.
W roku drupy system EasySert mógł być wykorzystywany jedynie w produkcji gazetowej. Ze względu na wiele zapytań dotyczących możliwości otwierania produktów bez przefalcu, po zmodyfikowaniu systemu otwierającego EasySert został zaadaptowany również do produkcji czasopism. Dziś jest to przykład produktu gotowego dla całego segmentu i dostępny jest w sprzedaży dla średnich oraz dużych przedsiębiorstw pragnących usprawnić proces wkładkowania – wyjaśnił J. Bucholc. DA