Twórcze tworzywo
6 gru 2016 14:45
Priplak jest przyjaznym ekologicznie, polipropylenowym tworzywem służšcym jako surowiec do wytwarzania artykułów biurowych i szkolnych, materiałów gospodarstwa domowego, opakowań użytkowych oraz produktów reklamowych.
Jego poczštki sięgajš 1973 roku, kiedy to otwarto pierwszš linię do jego produkcji. Tworzywo Priplak jest obecne na polskim rynku od połowy lat 90. i systematycznie zdobywa coraz większš popularnoć. Jest to bowiem tworzywo ciekawe ze względu na swoje możliwoci twórcze, istotne dla sektora projektowo-graficznego. Lista jego zalet jest doć długa. Oprócz cennych właciwoci fizycznych takich jak antystatycznoć, odpornoć na wodę, rozpuszczalniki organiczne, tłuszcze oraz kwasy posiada też walory użytkowe: nie rozrywa się, nie jest łamliwy, jest również odporny na starzenie się (nie zmienia barwy, nie żółknie, nie kruszy się) oraz jest dopuszczony do kontaktu z żywnociš przez PIH.
Nie należy jednak zapominać, że polipropylen jest polimerem pęczniejšcym pod wpływem działania niektórych rozpuszczalników, a to może powodować zniekształcenie materiału.
Przy produkcji tworzywa Priplak stosowane jest wyładowanie koronowe, które umożliwia zadruk materiału technikš offsetowš.
Podstawowe techniki zadrukowywania Priplaka to sitodruk oraz druk offsetowy. Należy wtedy używać farb, obcišgów i dodatków chemicznych dostosowanych do drukowania na tworzywach sztucznych. Priplak może być zadrukowywany farbami offsetowymi utrwalanymi UV, dwuskładnikowymi oraz jednoskładnikowymi farbami sitodrukowymi dla PP potraktowanego koronowš obróbkš wstępnš i dla PP bez koronowania.
Możliwe sposoby obróbki Priplaka to: wykrawanie, nitowanie, zginanie, zszywanie, zgrzewanie, a także klejenie klejem poliuretanowym. Można stosować zaczepy i uchwyty typowe dla opakowań kartonowych.
Do cięcia i przegniatania (bigowania) tworzywa Priplak mogš być używane konwencjonalne maszyny i narzędzia do cięcia tektury. Jest to tzw. zimny proces. Może być w tym celu używana również maszyna automatyczna oraz maszyna ręczna do wycinania matrycš. Zalecane jest przetwarzanie tworzywa w temperaturze około 20ĄC, bowiem jego właciwoci mechaniczne ulegajš osłabieniu przy temperaturze około lub poniżej 0ĄC. Cięcie i bigowanie jest możliwe także na ręcznych lub automatycznych maszynach wycinajšcych takich jak maszyny używane przy produkcji opakowań. Bigowanie jest wykonywane bez przeciwformy (tzw. kontrbigi) i może być wykonane na zimno albo na ciepło w zależnoci od ostatecznego zastosowania.
Jest też kilka zasad dotyczšcych obchodzenia się z tworzywem Priplak. Arkusze potrzebujš od 24 do 48 godzin po dostarczeniu na zaaklimatyzowanie się do temperatury pokojowej (około 20ĄC). Nie należy piętrować palet ustawiajšc je jedna na drugiej.
Warto podkrelić aspekt ekologiczny tego produktu, Priplak nie zawiera bowiem żadnych fluorowców czy substancji, które szkodzš powłoce ozonowej (CFC'S). Odpady sš całkowicie obojętne, nietoksyczne, w 100% nadajšce się do ponownego przetworzenia i nie wydzielajš żadnych szkodliwych substancji w trakcie spalania. Priplak jest wytwarzany bez jakiegokolwiek zużycia wody i dlatego też nie powoduje groby zanieczyszczenia ujęć wodnych. Ze względu na swe walory użytkowe i mnogoć zastosowań tworzywo to obecnie coraz częciej znajduje się w kręgu zainteresowań agencji reklamowych i projektowych.
Na podstawie materiałów firm Priplak i Scorpio opracowała AN