Ultradługie linie maszyn Rapida 
31 mar 2022 12:48

Na końcowym odcinku linii montażowej firmy Koenig & Bauer po raz kolejny widać wyraźnie, że offsetowe maszyny arkuszowe Rapida, zwłaszcza w formacie B1, wyposażane są w coraz więcej zespołów drukujących i uszlachetniających. Powstają przykuwające uwagę kombinacje zespołów drukujących, lakierujących i suszących, o jakich jeszcze przed kilkoma laty nikomu się nie śniło. 

Takie linie wyraźnie pokazują trend zmierzający do coraz wyższego stopnia uszlachetniania w przemyśle opakowaniowym. Zwiększa to presję stosowania bardziej kompleksowych technologii, aby móc wytwarzać tego rodzaju produkty w sposób ekonomiczny. Ponadto często chodzi o wykorzystanie zadrukowanego i uszlachetnionego kartonu jako przyjaznego dla środowiska opakowania oraz o wyeliminowanie dodatkowych opakowań foliowych.

Od kilku lat tendencja ta jest widoczna w drukarniach produkujących opakowania papierosów. W przeszłości firma Koenig & Bauer dostarczała dla tych specjalnych zastosowań offsetowe maszyny arkuszowe z 17, 18, a nawet 19 zespołami drukującymi i uszlachetniającymi oraz o długości całkowitej do 35 metrów. Obecnie także inne gałęzie przemysłu podążają za ekonomicznym zapotrzebowaniem na długie, indywidualnie wyposażane maszyny przeznaczone do kompleksowej obróbki uszlachetniającej produktów.

Oto krótkie zestawienie:

1. Maszyny do druku jednostronnego z zespołem lakierującym przed zespołem drukującym i po nim oraz z uszlachetnianiem za pomocą folii na zimno

Technologia ta jest wykorzystywana m.in. do produkcji opakowań dla przemysłu farmaceutycznego, kosmetycznego i tytoniowego. Charakteryzuje się obecnością wieży lakierującej oraz dwóch zespołów suszących bezpośrednio za nakładaniem. Po nich następuje duża liczba zespołów drukujących, z których dwa pierwsze są często wykorzystywane do uszlachetniania folią na zimno. Dzięki możliwości drukowania kolorów specjalnych lub drukowania z użyciem sześciu lub siedmiu kolorów w celu rozszerzenia gamy kolorystycznej, liczba jednostek drukujących może z łatwością przekroczyć magiczną dziesiątkę. Za zespołami drukującymi następują kolejne wieże drukujące oraz odpowiednia liczba zespołów suszenia pośredniego, a także potrójne przedłużenie wykładania (3,8 m).

W przypadku takich maszyn standardem jest obecnie od 17 do 19 zespołów drukujących i uszlachetniających. Obecnie są one stosowane zarówno w środkowoeuropejskich krajach uprzemysłowionych, jak i w regionach, w których tego typu instalacje są rzadkością. Mało tego, już dawno przestały być pojedynczymi instalacjami, a ich liczba stale rośnie. Dzieje się tak dlatego, że maszyny Rapida, oprócz druku i wysokiej jakości, wszechstronnego uszlachetniania w linii (wraz z wielokrotnym lakierowaniem UV), oferują ponadprzeciętną wydajność produkcyjną do 15 000 arkuszy na godzinę. Logistyka i szeroki wybór wałków aniloksowych dla różnych grubości i typów powłoki lakierniczej są zwykle częścią pakietu wyposażenia. Dzięki systemowi AniloxLoader wymiana wałków aniloksowych w maszynie Rapida 106 X jest w pełni automatyczna i zajmuje niewiele czasu. System DriveTronic SFC umożliwia również zmianę formy lakierującej w czasie krótszym niż minuta – równolegle z innymi procesami narządzania maszyny.

2. Maszyny do druku jednostronnego z zespołami drukującymi po lakierowaniu

Maszyny te są często używane przez producentów pudełek kartonowych przeznaczonych dla przemysłu spożywczego (zwłaszcza do pakowania produktów piekarniczych i cukierniczych), ale znajdują również zastosowanie w sektorze opakowań ogólnych, do pakowania kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych, artykułów gospodarstwa domowego i artykułów dla zwierząt. Są one doskonałym narzędziem produkcyjnym do wytwarzania wysoko uszlachetnianych pudełek składanych, opakowań typu sleeves i owijek: z jednej strony w celu ochrony produktu, a z drugiej do jego optymalnej prezentacji.

Po ośmiu – dziesięciu zespołach drukujących następują: wieża lakierująca, suszenie pośrednie, kolejny zespół drukujący, a czasem kolejna wieża lakierująca. W ten sposób można na przykład w pierwszej wieży lakierującej wykonać lakierowanie całopowierzchniowe, a poprzez zespół drukujący nanieść lakier matujący – z taką samą precyzją jak w przypadku offsetu i przy jednoczesnym utrzymaniu 

niskich kosztów, ponieważ nie jest konieczne zastosowanie płyty fotopolimerowej. Równie łatwe do uzyskania są efekty drip-off. 

Jeśli wymagany jest klasyczny proces podwójnego lakierowania (np. powłokami metalicznymi lub haptycznymi), za naciśnięciem przycisku można wyłączyć z procesu produkcyjnego zespół drukujący i zastosować drugą wieżę lakierującą.

Innym możliwym działaniem jest przygotowywanie do kolejnego zlecenia wieży lakierującej, która nie jest wykorzystywana w bieżącym zleceniu, co pozwala na minimalizację czasów narządzania podczas zmiany zlecenia.

W zależności od wyposażenia, stopnia uszlachetniania i stosowanych materiałów maszyny Rapida, które mogą mieć długość do 30 metrów i posiadać np. 13 zespołów, potrójne przedłużenie wykładania oraz dodatkową galerię przy podniesionej wysokości, mogą produkować z prędkością do 18 000, a nawet 20 000 arkuszy na godzinę. Oczywiście często są one również wyposażone w szeroki pakiet do uszlachetniania UV.

3. Maszyny z odwracaniem i zespołami drukującymi oraz lakierującymi przed odwracaniem i po nim

Te konfiguracje maszyn również są przeznaczone dla producentów opakowań dla przemysłu kosmetycznego i cukierniczego. W szczególności dotyczy to producentów marek. Klasyczne maszyny z odwracaniem drukują jeden lub dwa kolory przed zespołem odwracającym – np. przepis lub instrukcję użytkowania produktu w docelowej wewnętrznej części opakowania. Potem następuje lakierowanie, suszenie i odwrócenie arkusza. Na tylnej stronie arkusza – późniejszej zewnętrznej stronie składanego pudełka lub kartonu – wykonuje się druk o wysokiej intensywności kolorów i ponowne pojedyncze lub wielokrotne lakierowanie, w celu uzyskania interesujących efektów mat/połysk czy też haptycznych i przyciągnięcia uwagi odbiorców w punkcie sprzedaży. Odpowiednie pakiety dodatkowe pozwalają na obróbkę kartonu i folii metalizowanych. Możliwe jest także zastosowanie urządzeń do foliowania przy użyciu folii na zimno, o różnych stopniach automatyzacji.

Te maszyny z odwracaniem mogą mieć od 13 do 16 zespołów drukujących i uszlachetniających, a ich łączna długość może wynosić nawet 30 metrów. Odwracanie ma miejsce zwykle po 5. lub 6. zespole. Możliwe są różne rodzaje procesów suszenia – np. w przypadku zastosowania lakieru dyspersyjnego po wewnętrznej stronie kartonu i lakieru UV po jego zewnętrznej stronie. W zależności od podłoża drukowego, zlecenia i materiałów produkcyjnych wydajność mechaniczna może wynosić do 18 000 arkuszy na godzinę. Rozwiązania automatyzacyjne pozwalające na szybką zmianę zleceń (symultaniczna wymiana form drukowych i lakierujących, AniloxLoader, CleanTronic Synchro) to kolejne komponenty zwiększające ekonomikę produkcji. Należą do nich również warianty logistyczne dostosowane do konkretnych zastosowań, umożliwiające w pełni zautomatyzowaną logistykę stosów. Oznacza to, że technologia ta jest wysoce wydajna zarówno w przypadku bardzo długich serii produkcyjnych, jak i częstych zmian zleceń.

4. Maszyny z odwracaniem i wielokrotnym lakierowaniem na przedniej stronie arkusza oraz zadrukiem i lakierowaniem na jego tylnej stronie

Dwie lub nawet trzy wieże lakierujące oraz odpowiednie suszenie, odwracanie arkuszy, a następnie żądana liczba zespołów drukujących i jedna lub dwie kolejne wieże lakierujące – tak wygląda bezkompromisowe rozwiązanie w zakresie uszlachetniania produktu inline w offsecie arkuszowym. Tego typu linie wyraźnie pokazują, że maszyny drukujące są urządzeniami powlekającymi. Takie zastosowania obejmują między innymi nakładanie powłok, które zapobiegają wchłanianiu wilgoci przez karton lub zapewniają jej inną odporność (np. na tłuszcz), dzięki czemu zachowuje ona swoją sztywność i kształt. 

Z drugiej strony powłoki zapobiegają migracji składników kartonu i farby drukarskiej do artykułów żywnościowych czy używek.

W połączeniu z produktami z kartonu i papieru lub kartonów laminowanych, a także materiałami produkcyjnymi, które w 100 proc. nadają się do bezpośredniego kontaktu z żywnością, powstaje szeroka gama produktów, których wytwarzanie za pomocą takich maszyn jest bardzo ekonomiczne: opakowania do mrożonek, pudełka i podstawy do ciast, opakowania i podstawy do deserów, kubki do ciast, papiery typu kraft jako opakowania zewnętrzne i prezentacyjne, pudełka na przekąski typu fast food, pudełka i tacki dla firm cateringowych, opakowania na pizzę – to tylko kilka przykładów.

Maszyny należące do tej kategorii dysponują większą liczbą zespołów lakierujących i suszących niż zespołów drukujących. Przy stosowaniu takiej specjalnej technologii procentują wysoki poziom know-how z zakresu techniki procesów i wieloletnie doświadczenie.

***

Wszystkie cztery trendy technologiczne pokazują, jakie są możliwości wyspecjalizowania się w przemyśle opakowaniowym w określonym asortymencie produktów oraz prowadzenia produkcji w tym obszarze przy zachowaniu wysokiego stopnia opłacalności i jednoczesnym działaniu perspektywicznym. Podobnie jak wiele innych maszyn pakujących, offsetowe maszyny arkuszowe są coraz częściej precyzyjnie dopasowywane do produktów końcowych.

Chociaż obecnie w druku opakowań dominują jeszcze maszyny sześcio-, siedmio- i ośmiokolorowe z pojedynczymi lub podwójnymi zespołami lakierującymi i tak też będzie w niedalekiej przyszłości, należy mieć świadomość, że stale zwiększa się trend stosowania urządzeń o wysokim stopniu złożoności, precyzyjnie dopasowanych do żądanych produktów końcowych.

Koenig & Bauer może cieszyć się dobrą pozycją zarówno w segmencie formatu B1, jak i dużych formatów. Najnowocześniejsza technologia Rapida wyznacza światowe standardy w zakresie wydajności druku, ultrakrótkiego czasu narządzania i wysokiej automatyzacji procesów, a dzięki temu dominuje na rynku opakowań.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Koenig & Bauer