Uszlachetnianie z efektem
6 gru 2016 14:55
23. edycja Poligraficznych Konfrontacji odbyła się 29 września br. Tym razem zaproszeni wykładowcy podzielili się swoją wiedzą o różnych metodach uszlachetniania druków.
Prezentację wprowadzającą w tematykę uszlachetnień poprowadził wykładowca Instytutu Poligrafii Bernard Jóźwiak (związany także z firmą Atenia – usługi doradcze). Celem jego wykładu zatytułowanego „Uszlachetnianie druków – podstawowe informacje” było uporządkowanie niektórych pojęć i procesów. Prelegent omówił definicje, klasyfikacje, cele i różne techniki uszlachetniania. Pod lupę wziął m.in.: lakierowanie, laminowanie, tłoczenie, kalandrowanie, wykrawanie, wypalanie laserem, drukowanie farbami specjalnymi, druk soczewkowy oraz inne – rzadziej stosowane – metody jak brązowanie czy gumowanie.
Jako drugi, z referatem pt. „Innowacyjne lakierowanie w offsecie arkuszowym”, wystąpił Andrzej Styszewski odpowiedzialny w firmie Weilburger Grafik Polska Sp. z o.o. za serwis techniczny. Prelegent pokrótce scharakteryzował tę firmę, która jest jednym z wiodących na rynku producentów i dostawców lakierów oraz metod uszlachetniania i dysponuje ponad 8 tys. formuł lakierów w stałej produkcji. Następnie dokonał klasyfikacji lakierów i podzielił je na funkcjonalne (produkt zyskuje dodatkowe funkcje) oraz estetyczne (produkt oddziałuje na zmysły i skłania do decyzji dyktowanych emocjami). Opowiedział też o różnych lakierach znajdujących się w ofercie Weilburger Grafik, m.in.: wodnych, zapachowych, perłowych, holograficznych, wypukłych oraz UV do zastosowań w opakowalnictwie, a także o efektach twin i hybrydowym.
O możliwościach usługowego uszlachetniania w odniesieniu do foliowania, sitodruku i hot stampingu mówił Janusz Kuziora z krakowskiej firmy MultiFol. Prezentując wiele przykładów uszlachetnień prelegent omówił różne podłoża i technologie uszlachetniania, których zastosowanie pozwoliło osiągnąć ciekawe efekty.
Jako ostatni wystąpił Wojciech Puza (Pryzmat/d-print.pl), który wygłosił referat pt. „Laserowe wycinanki”. Lasery są stosowane w poligrafii już od ponad 20 lat, a termin Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (generator promieniowania wykorzystujący zjawisko emisji wymuszonej) został wprowadzony w 1957 roku przez Gordona Goulda (jednego ze współodkrywców). Po wskazaniu podstawowych faktów związanych z laserami, prelegent omówił zalety i wady zastosowania lasera zamiast wykrojnika. Wśród zalet wymienił bardzo dużą precyzję (rozdzielczość 1000 dpi), możliwość wycinania mikroelementów, brak kosztów startowych, łatwą korektę wykrojnika (edycja pliku). Za wady uważa z kolei m.in. niewielką prędkość (niską wydajność), brak możliwości wykonania klasycznych bigów oraz spalone krawędzie (niektóre grubsze materiały). W ramach wykładu prelegent zaprezentował także problematykę grawerowania laserowego w papierze i kartonie oraz wskazał różne przykłady laserów.
Wśród patronów medialnych 23. Poligraficznych Konfrontacji znalazły się m.in. miesięczniki Poligrafika i Opakowanie. DA