Obróbka powierzchni przeszła długą drogę w ciągu ostatnich 70 lat, odkąd Verner Eisby, założyciel Vetaphone, wynalazł i rozwinął technologię aktywacji koronowej, znaną pod nazwą Corona. Ponieważ popyt na rynku doprowadził do powstania nowych atramentów, lakierów i podłoży, obróbka powierzchni została udoskonalona i lepiej dostosowana do dzisiejszych złożonych wymagań rynkowych, w których zainteresowanie opakowaniami z nadrukiem stale rośnie.
Chcąc zaspokoić wzrost popytu, firma Vetaphone zainwestowała swoje doświadczenie i know-how w uruchomienie laboratorium badawczego Test Lab w swojej siedzibie głównej w Kolding (Dania). Aby docenić znaczenie tej decyzji, ważne jest zrozumienie podstaw procesu obróbki powierzchni. Wszyscy doświadczyliśmy problemu z trwałością nadruku naniesionego na materiał niechłonny – wystarczy spróbować pisać na plastikowej torbie i pocierać ją kciukiem. Teraz wyobraźmy sobie ten problem w skali przemysłowej, gdzie folia z tworzywa sztucznego jest środkiem opakowaniowym najczęściej stosowanym na świecie. Mówiąc najprościej – technologia Corona polega na modyfikacji powierzchniowej warstwy podłoża przez zastosowanie wyładowania elektrycznego z bliskiej odległości. Działanie takie zmienia skład chemiczny warstwy wierzchniej i pozwala na przyleganie płynnego tuszu lub lakieru eliminując ryzyko jego rozmazywania.
Obecnie, przy stale rosnącej presji na właścicieli marek, aby byli odpowiedzialni za wpływ, jaki ich opakowania wywierają na środowisko, kwestia obróbki powierzchni stała się bardziej złożona. Dlatego firma Vetaphone zdecydowała się zainwestować w zaawansowany technologicznie obiekt, który pozwoli ściśle współpracować z klientami w zakresie rozwoju produktu. Laboratorium testowe oferuje drukarniom, konwerterom, przedsiębiorcom zajmującym się laminowaniem i wytłaczaniem możliwość przeprowadzania testów w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych, zanim zaangażują środki w produkcję komercyjną. Te same urządzenia są dostępne również dla producentów farb, lakierów i podłoży, z których każdy odczuwa presję rynku wymagającego, aby nowe produkty spełniały lub wręcz przewyższały obecne międzynarodowe standardy.
Wyjaśniając znaczenie inwestycji, które doprowadziły do stworzenia laboratorium testowego, Frank Eisby, dyrektor generalny Vetaphone powiedział: Dzięki naszemu doświadczeniu w technologii obróbki powierzchni staliśmy się dostawcą wielu produktów do drukowania, przetwarzania i laminowania dla producentów maszyn, którzy zdają sobie sprawę ze znaczenia szczegółowych badań i rozwoju każdego elementu linii produkcyjnej. Współpracując z nimi przy opracowywaniu nowej technologii możemy doradzić, jak najlepiej zapewnić maksymalną wydajność przy najniższym możliwym zużyciu energii w zakresie coraz bardziej złożonych i trudnych do przetworzenia podłoży.
Przedstawiciele Vetaphone oczekują, że laboratorium przyciągnie pracowników technicznych, których umiejętności i rekomendacje są kluczowe dla zapewnienia udanej produkcji komercyjnej. Laboratorium jest przede wszystkim postrzegane jako wsparcie procesu sprzedaży, jednak obecnym i potencjalnym klientom oferuje także możliwość zaangażowania w naukę obróbki powierzchni, której rola wydaje się kluczowa dla sukcesu komercyjnego.
Na podstawie materiałów firmy Vetaphone opracowała BZ