W Inowrocławiu Đ o Unii i Polsce
6 gru 2016 14:42
Ogólnopolska Konferencja Poligrafów powięcona tematowi ăPolski przemysł poligraficzny w perspektywie przystšpienia do Unii EuropejskiejÓ była niewštpliwie wydarzeniem najwyższej rangi w naszej branży od czasu Kongresu Poligrafów Polskich we Wrocławiu w 1999 roku.
Inicjatorem tegorocznej czerwcowej konferencji w Inowrocławiu była nasza organizacja inżynierska, Sekcja Poligrafów SIMP (podobnie zresztš, jak i Kongresu Poligrafów Polskich). Inicjatywę wsparła m.in. Polska Izba Druku, za honorowy patronat nad konferencjš objšł minister infrastruktury Marek Pol.
Problematyka omawiana w Inowrocławiu nie była przypadkowa. Wejcie Polski do Unii Europejskiej będzie niewštpliwie wydarzeniem historycznym. I dobrze się stało, że podjęto inicjatywę informowania przedstawicieli naszej branży w tak ważnej problematyce. Koncentrujšc się na tematyce wstšpienia Polski do UE Đ jako przerywniki traktujšc informację o 50-leciu Sekcji Poligrafów SIMP oraz imprezy towarzyszšce Đ należy podkrelić, że porcja ăszkoleniaÓ była niezwykle obfita iÉ miejmy nadzieję, że nie będzie jednorazowym wydarzeniem.
Ponad 200 uczestników konferencji wysłuchało wielu ważnych informacji z zakresu prawa i prze-pisów unijnych. Sš to tematy niezwykle ważne i trudne. Należy je poznać. Przedmiotem szczególnego zainteresowania były wystšpienia gocia z zagranicy, prof. dr. Hartmanna Liebetrutha (Uniwersytet w Wuppertalu, Niemcy) oraz Krzysztofa Pindrala, szefa Heidelberg Polska. Nie można jednak tylko wysłuchać takich referatów; skłaniajš one do szerokiej dyskusji. I byłoby dobrze, gdyby do takich dyskusji doszło, powinny mieć miejsce w możliwie najbliższej przyszłoci!
Jeszcze jeden ważny aspekt zwišzany z konferencjš w Inowrocławiu. Że sama impreza od strony organizacyjnej wypadła znakomicie, to niekwestionowana zasługa Tadeusza Chęsego (i jego zespołu), szefa inowrocławskiego Pozkalu, jednej z największych drukarń w Polsce. Bez jego zaangażowania w działalnoć społeczno-zawodowš w cišgu wielu lat tak w Polskiej Izbie Druku, jak i w Sekcji Poligrafów SIMP (największe koło zakładowe Sekcji działa w Pozkalu) nie byłoby tej konferencji.
O integracji w branży mówiło się przed Kongresem we Wrocławiu, podczas Kongresu i po jego zakończeniu. Temat wrócił przy okazji Inowrocławia. Bez aktywnego włšczenia się w działalnoć organizacyjnš tak Sekcji Poligrafów SIMP, jak i Polskiej Izby Druku Đ integracji nie będzie!
Formalna przynależnoć to nie wszystko. Ponad 100 podmiotów skupionych w PID czy 300 członków Sekcji Poligrafów SIMP nie odzwierciedla potencjału naszej branży.
Przykład Tadeusza Chęsego jest prosty: należy podjšć konkretne działania!