Targi drupa to niewštpliwie najWIĘKSZA impreza naszej branży Đ tu prezentujš się firmy w najWIĘKSZEJ oprawie, tu demonstrowane sš najWIĘKSZE hity, tu w końcu podpisywane sš najWIĘKSZE kontrakty.
I choć tegoroczna drupa oceniana jest nieco mniej entuzjastycznie od swojej poprzedniczki, tej z roku 2000, to jednak z pewnociš można mówić o jej WIELKIM znaczeniu dla naszej branży. Tak również oceniajš jš przedstawiciele sektora WIELKOformatowego, zwracajšc szczególnš uwagę na nowe technologie drukowania prezentowane niemal przez wszystkich producentów urzšdzeń WIELKOformatowych. Prawie wszyscy oni przedstawili na tegorocznej drupie urzšdzenia, w których zastosowano technologię UV.
Przechadzajšc się po halach targowych można było zobaczyć wiele stoisk, gdzie prezentowane były urzšdzenia wielkoformatowe i kolorowe wydruki przycišgajšce uwagę (różnymi motywami zresztš) niejednego, nawet niezainteresowanego tymi urzšdzeniami odwiedzajšcego targi. Jednak, jak twierdzš przedstawiciele tego sektora branży, wród prezentowanych urzšdzeń trudno było doszukać się jednoznacznego hitu tegorocznej imprezy. Ale po kolei.
Trzymajšc się kolejnoci alfabetycznej należałoby zaczšć od Agfy, która na targach obecna była, jako właciciel firmy Dotrix, w hali nr 7 eksponujšc tam systemy wielkoformatowe. Podczas targów zaprezentowano tu nowy proofer impozycyjny :Grand Sherpamatic, pozwalajšcy na obustronny wydruk próbny. Pozwala on na produkcję 8-kolorowych wydruków o maksymalnej szerokoci 50 cali przy dwóch rozdzielczociach: 360x360 dpi bšd 720x720 dpi (model ten będzie dostępny w sprzedaży w listopadzie bieżšcego roku). Sporym zainteresowaniem cieszyły się systemy :Grand Sherpa Universal (sprzedano ich ogółem 83; warto nadmienić, że najlepszym teamem w zakresie sprzedaży tych urzšdzeń okazała się grupa polska, która podczas targów otrzymała specjalnš koszulkę lidera sprzedaży). System Universal umożliwia drukowanie na różnorodnych materiałach prac do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Agfa zawarła także strategicznš umowę z francuskš firmš Varicolor na dystrybucję cyfrowej atramentowej maszyny drukujšcej :Dotrix przeznaczonej na rynek druku transakcyjnego (na targach sprzedano dwa takie systemy Đ jednym z klientów była włanie firma Varicolor). Koncentracja Agfy na technologiach druku atramentowego zaowocowała sprzedażš ponad 190 systemów :SherpaProof i dodatkowym wzmocnieniem pozycji firmy w dziale rozwišzań do kontraktowego proofingu atramentowego. Podczas targów podpisano trzyletniš umowę na zdalny proofing w 40 lokalizacjach firmy M-real na całym wiecie, zapewniajšcy drukowanie opakowań w jednakowych kolorach. Dealerem firmy Agfa w zakresie urzšdzeń i materiałów do druku wielkoformatowego jest warszawska firma Plot System Sp. z o.o.
Sporo urzšdzeń wielkoformatowych prezentowała na drupie firma Canon. Wród nich zdecydowanš nowociš była wielkoformatowa drukarka W6200P kierowana na rynek grafiki artystycznej, a w szczególnoci na rynki wydruków fotograficznych. Urzšdzenie łšczy szybkoć z wysokš jakociš drukowanych obrazów przy niskich kosztach eksploatacji. Jest ono wyposażone w jednocalowš głowicę drukujšcš, co umożliwia wykonywanie z dużš prędkociš wydruków o jakoci fotograficznej. Urzšdzenie działa w oparciu o szeciokolorowy proces drukowania, pozwalajšcy na uzyskanie większej precyzji barw, lepszej głębi oraz łagodnych przejć tonalnych. Proces drukowania zapewnia uzyskanie wysokiej jakoci oraz wysokiej rozdzielczoci wydruków m.in. dzięki generowaniu mikroskopijnych kropel atramentu o stałym kształcie, wymiarach oraz gęstoci. Canon podczas targów poinformował również o podpisaniu umowy z KPG, na podstawie której ta ostatnia firma będzie sprzedawać wybrane modele (m.in. CLC5100 Đ 53 str./min i CLC 4000 Đ 40 str./min) urzšdzeń Canona.
Firma Inca prezentowała swoje systemy wielkoformatowe na kilku stoiskach, jednak największym zainteresowaniem cieszyło się urzšdzenie Inca Columbia prezentowane na stoisku firmy Sericol. To, jak twierdzi producent, najszybszy płaski ploter na wiecie (drukuje z prędkociš powyżej 120 m2/h, zachowujšc wysokš jakoć przy rozdzielczoci do 1200 dpi). Urzšdzenie charakteryzujš m.in. prostota użytkowania oraz precyzja ułożenia podłoża, co umożliwia natychmiastowe drukowanie oraz redukuje odpady. Ploter ten umożliwia drukowanie na standardowych podłożach, na całej powierzchni, eliminujšc niejednokrotnie jakiekolwiek przycięcia. Producentem atramentów UV do tego urzšdzenia jest firma Sericol.
Firma Hewlett Packard zaprezentowała m.in. wielkoformatowe drukarki HP Designjet 30 i 130. To urzšdzenia drukujšce w trybie 6-kolorowym, oferujšce rozdzielczoć 2400 dpi. Różni je format uzyskiwanych wydruków. Pierwszy ze wspomnianych modeli służy do zastosowań graficznych o formacie 13x19 cali, posiada podajnik na 150 arkuszy i jest sterowany z platformy Mac lub Windows. Drukarka może wykorzystywać profile ICC. Z kolei model 130 pozwala na uzyskiwanie wydruków w różnych formatach, z których największy to 18x24 cale. Posiada podajnik na 100 arkuszy i podobnie jak wczeniej wspomniany model jest sterowana z platformy Mac i Windows.
Matan zaprezentował m.in. urzšdzenia JetSet 2.5i (z szerokociš drukowania do 2,5 m) oraz JetSet 3.2i (z szerokociš do 3,2 m). W urzšdzeniach zastosowano ultraszybkie głowice drukujšce Hitachi. Wydruki charakteryzujš się trwałociš do 3 lat (w zastosowaniach zewnętrznych). Urzšdzenie umożliwia drukowanie na różnych podłożach oraz charakteryzuje się wysokš jakociš druku (do 360 dpi).
Na stoisku firmy Mutoh miały miejsce dwie europejskie premiery urzšdzeń tego producenta: Falcon I Solvent Plus (Rockhopper 38) Đ według zapewnień producenta jest to najmniejsza z obecnie produkowanych maszyna solwentowa wykorzystujšca technologię solwent + oraz urzšdzenie MutohŐs Digital Transfer Printer (umożliwiajšce również drukowanie na tekstyliach). Demonstrowany był także ploter drukujšco-tnšcy Mutoh Ultima, w którym zastosowano nowe rozwišzanie technologiczne MutohŐs Epos Đ laserowy system pozycjonowania wydruków (jest to pozycjonowanie za pomocš trzech punktów, a nie jak dotychczas za pomocš jednego punktu, co pozwala na dokładniejsze pozycjonowanie grafiki). Poza tym Mutoh prezentował na swoim stoisku urzšdzenia: Toucan 64Ó i 87Ó, FlatBed Hybrid, Falcon I RJ-6100, Falcon I RJ-8000 Nur zaprezentował podczas targów nowoczesnš, szybkš (do 200 m2/h) 5-metrowš maszynę Expedio drukujšcš przy użyciu atramentów UV (urzšdzenie będzie dostępne w Polsce w drugiej połowie br.), nowš maszynę Fresco II o zmodyfikowanym oprogramowaniu i zwiększonej prędkoci drukowania (do 120 m2/h), a także urzšdzenie Tempo Đ jest to maszyna typu flatbed, która pozwala na zadruk płaskich mediów (szkło, metal, drewno, płyty PCV itp.) Podobnie jak w maszynie Expedio została tu zastosowana technologia UV. Szczególnym zainteresowaniem klientów cieszyło się pierwsze urzšdzenie, które z pewnociš było przełomowe, jeli chodzi o szerokoć i zastosowanš tu technologię (na targach udało się sprzedać 9 tych systemów). Klientów z Polski najbardziej jednak interesowało urzšdzenie Tempo przede wszystkim ze względu na wielkoć łoża i fakt, że ma ono podsys na całej powierzchni podłoża, a także ze względu na to, iż jest to urzšdzenie drukujšce bardzo szybko z zachowaniem wysokiej jakoci i powtarzalnoci kolorów. Istotny dla klientów jest również fakt, że urzšdzenie to pozwala także na wykorzystanie opcji drukowania z roli na rolę w technologii UV. Prawdopodobnie trafi ono do kilku krajowych klientów już wkrótce.
Firma Oc prezentowała urzšdzenia już wczeniej pokazywane, m.in. urzšdzenia utrwalajšce wydruki za pomocš UV Đ Arizona 60 UV i Arizona T220 UV. Zastosowanie atramentów UV zwiększa łatwoć obsługi tych urzšdzeń i powoduje zmniejszenie kosztów ich eksploatacji. W ploterach tych nie występujš problemy zwišzane z zasychaniem atramentu na głowicy, dlatego też zmniejszajš się koszty zwišzane z utrzymaniem plotera w ruchu. Natychmiastowe schnięcie atramentu pod wpływem wiatła UV prowadzi do kolejnej korzyci Đ do możliwoci nawijania wydruków na role bez dodatkowych systemów suszšcych (znikajš więc problemy zwišzane ze sklejaniem się wydruków). Możliwe jest drukowanie na sztywnych materiałach (odpowiedni profil dobrany do materiału to klucz do osišgnięcia optymalnej jakoci i wydajnoci).
Arizona 60 UV to urzšdzenie drukujšce atramentami UV na sztywnych mediach. Wyróżnia się ono nie tylko technologiš, ale również modularnociš (może drukować z roli na rolę) oraz elastycznociš pozwalajšcš zadrukowywać zarówno sztywne, jak i giętkie materiały o szerokoci do 1,5 m. Jest to urzšdzenie specjalnie zaprojektowane na potrzeby pracowni zajmujšcych się produkcjš wszelkiego rodzaju oznakowań, plansz reklamowych. Modularnoć urzšdzenia pozwala na zadruk bezporednio na sztywnym materiale, co oszczędza pracy przy wyklejaniu plansz, a jednoczenie umożliwia drukowanie na giętkich materiałach, zarówno powlekanych, jak i niepowlekanych. Kolejnym modelem prezentowanym na targach było urzšdzenie Arizona 600, jak twierdzi sam producent, największe i najszybsze rozwišzanie do drukowania zewnętrznej grafiki reklamowej. Wykorzystywana jest tu 6-kolorowa technologia drukowania Color Blend.
Oba urzšdzenia spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzajšcych, w tym klientów z Polski, jednak na pierwsze efekty tego zainteresowania (przynajmniej w naszym kraju) będziemy jeszcze musieli poczekać. Polski oddział Oc pierwszych umów spodziewa się pod koniec tego roku.
Roland zaprezentował maszynę SJ-1000 o szerokoci zadruku 2,6 m i prędkoci 45 m2/h Đ prezentowanš już wczeniej na targach w USA. Maszyna przeznaczona jest do produkowania bannerów, billboardów i grafiki samochodowej odpornej na wilgoć i działanie promieni UV. SJ-1000 drukuje na mediach powlekanych i niepowlekanych dzięki wbudowanemu systemowi grzewczemu i zaawansowanym atramentom II generacji bez potrzeby inwestowania w systemy wentylacyjne. Ploter wyposażony jest w system Dual Ink i drukuje w konfiguracji CCMMYK, co pozwala uzyskać barwy w wysokiej (od 360 dpi do 1440 dpi) rozdzielczoci. Dodatkowym atutem prezentowanego urzšdzenia jest rozwijarka i nawijarka, która umożliwia zawieszenie mediów w nawojach do 100 kg.
Podczas tegorocznej drupy Scitex Vision po raz pierwszy zaprezentował się wyłšcznie z rozwišzaniami przemysłowymi Đ Turbojet i Corjet. Pierwsze z urzšdzeń to superwydajna maszyna bębnowa, która zadebiutowała już w roku 2003. Jednak zainteresowanie tymi urzšdzeniami na stoisku firmy Scitex Vision było spore Đ trafiało tam również wielu klientów spoza sektora graficznego. Scitex Vision już pierwszego dnia sprzedał dwa Turbojety. Następne dni przyniosły szereg innych kontraktów wartoci dziesištków milionów dolarów na wszystkie typy maszyn z klientami z całego wiata. Poza wymienionymi dwoma systemami Scitex Vision sprzedał również dziesištki systemów takich jak Xljet+, Grandjet i Veejet. Maszyny te były prezentowane offlineŐowo u klientów w Niemczech i w studiu demonstracyjnym w Brukseli. Jedno z urzšdzeń Đ maszyna Grand-jet Classic Đ trafiło do Polski. Z wieloma pozostałymi klientami firma Digiprint (dystrybutor urzšdzeń Scitex Vision) rozpoczęła cykl sprzedaży urzšdzeń, które do tej pory były poza zakresem zainteresowania polskich odbiorców.
Firma Tiara zaprezentowała podczas targów nowš wielkoformatowš drukarkę Tiara Tourmaline kierowanš przede wszystkim na rynek europejski. Była to zresztš europejska premiera tego urzšdzenia. Maksymalna rozdzielczoć urzšdzenia to 370 dpi, a jego prędkoć kształtuje się w granicach 28 m2/h przy 6 przejciach, 42 m2/h przy 4 przejciach i 70 m2/h przy dwóch. Drukarka ma 24 głowice drukujšce, umożliwia drukowanie na różnych podłożach takich jak: PVC, winyl oraz scriem banner z gwarancjš jakoci wydruków do trzech lat.
Wród urzšdzeń prezentowanych przez firmę Vutek warto zwrócić uwagę na nowy płaski ploter Đ PressVu UV 200/600, pozwalajšcy na drukowanie na różnych podłożach z prędkociš 33 m2/h. Rozdzielczoć 600 dpi gwarantuje, zdaniem producenta, fotograficznš jakoć wydruków otrzymywanych z tego urzšdzenia. Maksymalna szerokoć wydruków to 2 m. Niewštpliwš zaletš urzšdzenia jest możliwoć drukowania z roli na rolę na sztywnych podłożach (do 4,45 cm gruboci).
***
UV to z pewnociš znak tegorocznej drupy w kontekcie urzšdzeń wielkoformatowych, choć miało można powiedzieć, że takim samym zainteresowaniem cieszyły się urzšdzenia umożliwiajšce drukowanie bezporednio na sztywnych materiałach, bowiem technologia ta umożliwia realizację nowego typu usług. Rynek polski jest jeszcze wprawdzie zdominowany przez druk solwentowy z roli, choć można przewidywać, że również w naszym kraju drukowanie na sztywnych materiałach zacznie się dynamicznie rozwijać, o czym wiadczyło zainteresowanie klientów z Polski tego typu urzšdzeniami.