Właściwy monitor w systemie zarządzania barwą
6 gru 2016 14:53
Różnorodność wykorzystywanych technik druku sprawia, że monitory do zastosowań poligraficznych muszą spełniać bardzo wysokie wymagania. Monitor, jako jeden z elementów systemu zarządzania kolorem, musi poprawnie wyświetlać barwy z bardzo szerokiego spektrum urządzeń wejściowych, na których przygotowywane były materiały źródłowe, jak również poprawnie symulować odwzorowanie kolorów urządzeń wyjściowych, na których będzie dokonywany druk przygotowanych publikacji.
Rozwiązania EIZO z serii ColorEdge pozwalają na rezygnację z konieczności dokonywania wydruków próbnych. Pełna kontrola kolorystyczna dokonywana jest bezpośrednio na ekranie monitora.
ColorEdge CG243 to jeden z najbardziej zaawansowanych modeli stworzonych przez EIZO z myślą o zastosowaniach w poligrafii.
Wysokiej jakości matryca IPS, o rozdzielczości naturalnej 1920x1200 charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia, wysokim kontrastem, niskimi czasami reakcji oraz zdolnością do odwzorowania 97 proc. odcieni z przestrzeni AdobeRGB. Możliwość sprzętowej kalibracji oraz wysokiej klasy elektronika sterująca udostępniają szereg funkcji umożliwiających uzyskanie doskonałego odwzorowania barw i odcieni szarości. Należą do nich m.in.:
12-bitowa tabela kolorów 3D LUT. Wszystkie modele EIZO ColorEdge wykorzystują zapisaną w elektronice tabelę kolorów LUT, z której podczas kalibracji dobierane są najbardziej odpowiednie do wyświetlenia odcienie. W modelu CG243W wykorzystano mechanizm o nazwie 3D LUT. We wcześniejszych modelach dobór
odcienia dokonywany był niezależnie dla każdej składowej RGB z oddzielnych tabel wzorcowych. W przypadku CG243W wszystkie wzorce umieszczone są w jednej przestrzennej tabeli, co pozwala na precyzyjny wybór żądanej składowej barwy.
16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorze. W zastosowaniach, w których kluczowym aspektem jest perfekcyjne odwzorowanie kolorów, jednym z trudnych do osiągnięcia efektów jest uzyskanie głębokiej czerni. 16-bitowe przetwarzanie informacji o kolorze pozwala na odwzorowanie najdrobniejszych detali również w najciemniejszych partiach edytowanego obrazu; odcienie szarości wyświetlane są płynnie, bez widocznych gradientów.
Układ DUE – kontrola równomierności podświetlenia i koloru na całej powierzchni matrycy. W CG243 zastosowano układ Eizo Digital Uniformity Equalizer (DUE), którego zadaniem jest wyrównanie jasności i chrominancji na całej powierzchni panelu, co często stanowi problem w przypadku monitorów LCD. Dzięki temu współczynnik Delta-E nie przekracza wartości 3.
Złącze DisplayPort. CG243 posiada złącze nowej generacji Dis-playPort. Umożliwia ono transmisję cyfrowego sygnału audio i wideo poprzez pojedynczy, szerokopasmowy kabel na dystansie do 15 m. Monitor otrzymuje 10-bitową informację o kolorze, co oznacza, że jednocześnie może być przetwarzana informacja aż o 1 miliardzie kolorów. To 64 razy więcej niż w przypadku 16,7-milionowej palety barw, jaką oferuje sygnał 8-bitowy.
Jasność pod kontrolą. W modelu CG243W zastosowano dwie funkcje sprawujące kontrolę nad odpowiednim wyświetlaniem odcieni i jasności w różnych warunkach oświetleniowych i na różnych „etapach życia” monitora. Pierwsza stabilizuje poziom jasności po włączeniu lub wyjściu ze stanu czuwania. Zadaniem drugiej funkcji jest automatyczna korekcja zmian jasności występujących naturalną koleją rzeczy w dłuższym okresie użytkowania monitora.
Osoby zainteresowane sprawdzeniem możliwości monitorów EIZO zapraszamy do Galerii Eizo przy ul. Weneckiej 12 w Warszawie. (Prosimy o ustalenie terminu spotkania – galeria@eizo.pl).
Więcej informacji o monitorach EIZO na www.eizo.pl
Artykuł sponsorowany