WNT: prywatyzacja i nowe technologie
6 gru 2016 14:49
31 lipca w siedzibie PAP odbyła się konferencja zorganizowana przez Wydawnictwa Naukowo-Techniczne przy współudziale firmy Océ Poland. Był to ostatni dzień funkcjonowania WNT w dotychczasowej formie prawnej, czyli jako firmy państwowej.
Z dniem 1 sierpnia rozpoczął się proces prywatyzacji oficyny, którego pierwszym etapem jest komercjalizacja. Akt komercjalizacji, na mocy którego WNT przekształciły się w jednoosobową spółkę skarbu państwa, został podpisany przez wiceministra SP 4 lipca br.
W konferencji uczestniczyli Tomasz Papis – dyrektor Wydziału Skarbu Państwa i Nieruchomości Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, któremu dotychczas podlegały WNT, Janusz Rolicz – dyrektor V Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji MSP oraz Bogusław Seredyński – nowo wybrany prezes WNT, od 23 kwietnia br. pełniący funkcję zarządcy komisarycznego, uprzednio przez lata związany z tym wydawnictwem. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne są jedną z najstarszych polskich oficyn – wkrótce będą obchodzić jubileusz 60-lecia (powstały 9 czerwca 1949 r.). Będzie to okazją do licznych działań promocyjnych; przewidziano m.in. promocyjną sprzedaż książek, wsparcie małych księgarń, konkurs na zmianę wizerunku graficznego wydawnictwa oraz zmianę logo firmy – propozycję nowego logo zaprezentowano podczas konferencji.
WNT wydaje rocznie 150-170 tytułów, a od początku istnienia wydawnictwa sprzedano 65 mln jego książek. Śmiało można więc stwierdzić, że każdy polski inżynier i technik ma w swojej bibliotece pozycje wydane przez tę oficynę. Było też pierwszym polskim wydawcą książek z dziedziny informatyki.
Jako nadrzędny cel wydawnictwa prezes Seredyński wymienił połączenie świata nauki i techniki mostem zbudowanym z wiedzy; takim mostem ma być WNT. Środkiem do osiągnięcia tego celu są m.in. nowoczesne technologie. Wśród produktów oferowanych przez oficynę poza książkami znajdą się płyty DVD i inne nośniki oraz dedykowane witryny internetowe, dzięki którym – jak podkreślał prezes – publikacje WNT po raz pierwszy w historii wydawnictwa będą zawsze aktualne. Umożliwi to m.in. ściąganie aktualizacji (suplementów) z witryn oraz zastosowanie druku cyfrowego pozwalające na oferowanie zainteresowanym np. tylko fragmentu publikacji bądź książki składającej się z części innych publikacji interesujących danego odbiorcę, a także wdrukowywanie personalizowanych danych.
Dostęp do najnowszych technologii zapewni WNT podpisana niedawno umowa z Océ Poland. Współpraca obu firm rozpoczęła się w roku 2006 od instalacji systemu druku cyfrowego czarno-białego VarioPrint 2100. W bieżącym roku natomiast zainstalowano system do druku kolorowego CPS900 zapewniający wydajność 34 str./min i druk w siedmiu kolorach, system do produkcyjnego druku czarno-białego VarioPrint 6160 o wydajności 160 str. A4/min oraz oprogramowanie do przygotowania do druku PRISMAprepare.
Ten ostatni produkt został ostatnio nagrodzony przez ekspertów branżowych w konkursie Nielsen Norman Group na najlepiej zaprojektowane oprogramowanie.
VP 6160 zapewnia 2-stronny zadruk arkusza w jednym przebiegu dzięki wykorzystaniu technologii Océ Gemini Instant, jakość offsetu i jest przeznaczony do produkcji od 300 tys. do 2,5 mln wydruków miesięcznie.
O działalności firmy Océ zarówno na świecie (firma powstała w 1877 r., jest obecna w ponad 100 krajach, jej roczny obrót to 3,1 mld euro), jak i w Polsce (od 1995 r., 150 pracowników w 6 oddziałach, obrót w ub. r. wyniósł 13 mln zł) oraz współpracy z WNT mówił Jacek Zimoląg, dyrektor Działu Druku Produkcyjnego Océ Poland. Wśród korzyści dla wydawnictwa wynikających z dysponowania najnowszymi urządzeniami wymienił m.in. wysoką wydajność – 3 mln wydruków czarno-białych i 200 tys. kolorowych miesięcznie, są to zdolności umożliwiające produkcję 150 tys. książek w ciągu miesiąca; konkurencyjność i najwyższą jakość druku zarówno kolorowego, jak i czarno-białego. Bardzo istotnym elementem jest możliwość szybkiej reakcji na potrzeby rynku – druk 200-stronicowej książki przy użyciu nowych urządzeń trwa zaledwie 2 minuty! W przyszłości możliwa też będzie rozbudowa parku maszynowego dzięki modułowej budowie VP 6160 aż do wydajności 8 mln wydruków miesięcznie.
Oczywiście wdrożenie nowych technologii będzie wymagało reorganizacji wydawnictwa; jak powiedział prezes Seredyński, pierwszym wydanym przez niego rozporządzeniem będzie to dotyczące procesu zmian organizacyjnych. Docelowo WNT będzie się składało z 6 działów, z czego 3 tzw. proprzychodowe mają uzyskać dużą autonomię.
Co do sposobu prywatyzacji oficyny nie zapadły jeszcze ostateczne ustalenia. Jedną z możliwości jest udział w holdingu tworzonym wokół PPW „Rzeczpospolita”; w jego skład – jak informowaliśmy w Poligrafice – miałyby także wejść Wiedza Powszechna, Państwowe Wydawnictwo Muzyczne, DSP oraz Składnica Księgarska. IZ