Wykrawanie in-line w maszynach Speedmaster SM 52
6 gru 2016 14:42
Analizy rynkowe przekonujš, że zwłaszcza w segmencie małoformatowych arkuszowych maszyn offsetowych zapotrzebowanie na uszlachetnianie produktów poligraficznych będzie wyranie rosło. Niezależnie od tego, czy mówimy o broszurach, sprawozdaniach rocznych firm, okładkach na płyty CD czy etykietach Đ cięcie, wykrawanie, przegniatanie i perforowanie sš operacjami czasochłonnymi. Coraz większego znaczenia nabiera więc możliwoć wykonywania dodatkowych operacji introligatorskich in-line podczas drukowania na maszynie offsetowej.
Taka integracja procesów wpływa korzystnie na zwiększenie wydajnoci, zmniejsza koszty zwišzane z obsługš, skraca czas realizacji zlecenia oraz zwiększa możliwoci drukarni bez koniecznoci inwestowania w dodatkowe maszyny. Wiele małych i rednich drukarń stosujšcych maszyny w formacie 35 x 50 cm, które oferujš swoim klientom wykonywanie dodatkowych operacji technologicznych w zakresie wykrawania i przegniatania (bigowania), wykonuje je w procesach off-line poza maszynš drukujšcš. Najczęciej spotkać można zastosowanie maszyn stop-cylindrowych i bardzo popularnych tygli.
Wykrawanie in-line
Podczas targów IPEX 2002 Heidelberg zaprezentował maszynę z serii Speedmaster SM 52, która ma możliwoć wykrawania, przegniatania, perforowania w jednym procesie produkcyjnym wraz z drukowaniem. Założenie było proste: obróbka w jednym cišgu, przy zastosowaniu trudnych form, trudnych materiałów z minimalnym czasem narzšdu.
Zespół wykrawajšcy zbudowany jest na bazie zespołu lakierujšcego i znajduje się za ostatnim zespołem drukujšcym. Zamiast cylindra formowego zainstalowany jest specjalny cylinder magnetyczny. Służy on jako podstawa do zamocowania formy wykrawajšcej. Formy te przytrzymywane sš na cylindrze za pomocš magnesów stałych.
Cylinder magnetyczny zaopatrzony jest w system pasowania, który służy do zgrubnego ustawienia pozycji formy wykrawajšcej na cylindrze. To pozwala na szybkie i dokładne pozycjonowanie nawet małych płyt. Po tym wstępnym etapie ustawianie registrów bocznych, obwodowych i ukonych odbywa się z pulpitu CP2000 Center. Możliwoci sš takie same jak przy zespole lakierujšcym SM 52, co powoduje, że drukarz przeprowadza operację dopasowania płyty formowej do zadrukowywanego podłoża w maksymalnie wygodny sposób.
Dodatkowy proces technologiczny, który następuje tuż po procesie drukowania, nie zmniejsza prędkoci maszyny. W przypadku Speedmastera SM 52 oznacza to drukowanie i wykonywanie operacji introligatorskich z prędkociš 15 000 arkuszy na godzinę. Jedynie w niektórych przypadkach, ze względu na właciwoci arkusza i rodzaj operacji mechanicznych, prędkoć musi być obniżona. Mocowanie samej formy na cylindrze magnetycznym trwa około 2 minut. W przypadku zastosowania specjalnego płaszcza do przegniatania lub wykonywania rowków, linie przegniatajšce muszš być zamocowane na cylindrze dociskowym. Wymaga to dodatkowego czasu.
Sama forma posiadajšca odpowiednie elementy wykrawajšce czy perforujšce musi być wykonana na specjalnym urzšdzeniu w procesie grawerowania laserowego. Drukarnia wykorzystujšca tę technologię musi zamawiać formy u dostawców dla druku fleksograficznego. Na podstawie danych cyfrowych lub przy wykorzystaniu tradycyjnych filmów formy te mogš być wyprodukowane w cišgu kilku dni od złożenia zamówienia.
Bardzo wygodnym rozwišzaniem jest zastosowanie urzšdzenia ssšcego, które usuwa odpady powstajšce w procesie wykrawania. Odpady sš najpierw odsysane z cylindra magnetycznego, a następnie przez specjalny wycišg przemieszczane do zbiornika odpadów.
Jednym z ciekawszych tematów, który stanowi wcišż wyzwanie w dziedzinie operacji introligatorskich in-line jest fakt, że arkusz nie wysycha przed poddaniem go obróbce mechanicznej. W większoci przypadków operacji cięcia arkusza nie stanowi to większego problemu. W przypadku przegniatania należy wzišć pod uwagę szczególne ograniczenia zwišzane z grubociš zadrukowywanego podłoża. Obecnie można poddać takiej obróbce wieżo zadrukowane kartony o gruboci do 0,3 mm, nie tracšc przy tym nic na jakoci produktu końcowego. Jednak trwajš prace nad znalezieniem rozwišzania i dostosowania technologii do grubszych podłoży.
W najbliższym czasie omawiany system do wykrawania in-line będzie oferowany dla 4- i 5-kolorowych maszyn Speedmaster SM 52. W chwili obecnej nie ma jeszcze możliwoci jednoczesnego wykorzystywania tej opcji z zespołem lakierujšcym.
Nowym rozwišzaniem Heidelberga zaprezentowanym na targach IPEX jest system RSP Print Line, który daje możliwoć uzyskania wykończenia w postaci wykrawania, perforowania i przegniatania przy zastosowaniu konkretnych form, bezporednio na maszynach drukujšcych. Na specjalnej folii ămontażowejÓ poza maszynš drukarz nakleja linie przegniatajšce, perforujšce i wykrawajšce. Następnie mocuje jš na specjalnym podłożu zakładanym póniej na cylinder gumowy. Maksymalna gruboć obrabianego podłoża wynosi 0,4 mm.
Podstawowš zaletš wspomnianego systemu RSP Print Line jest niezwykle prosty montaż. Oczywicie w przypadku skomplikowanych form niezbędny jest dłuższy czas potrzebny do ich wykonania. System RSP może być również stosowany na maszynach oferujšcych większy format zadrukowywanego arkusza.