W dniach 4-6 czerwca odbywały się XVIII Kołobrzeskie Dni Poligrafii. W tradycyjnym nadmorskim spotkaniu poligrafów wzięło udział prawie 100 osób. Także tradycyjnie, poza merytorycznym programem konferencji, spotkanie obfitowało w atrakcje typu rozrywkowego: występ kabaretu ăKoń PolskiÓ, zwiedzanie Kołobrzegu połšczone z rejsem po Bałtyku, a dla najwytrwalszych Đ podróż promem do Malm i Kopenhagi. Patronat medialny nad imprezš objęły redakcje Poligrafiki i ăVidartuÓ.
Konferencję tradycyjnie otworzyli Anna Hoffman i Waldemar wiatły ze Szczecińskiej Agencji Edukacyjnej, która jest organizatorem Kołobrzeskich Dni Poligrafii. Następnie zabrał głos Apolinary Brodecki, wiceprezes firmy Alfa-Print, naszego wydawcy, który okrelił rolę, jakš powinna odegrać poligraficzna prasa fachowa w aspekcie wejcia Polski do Unii Europejskiej.
W częci merytorycznej pierwszy dzień konferencji zdominowała tematyka computer-to-plate. Nasza redakcja zorganizowała sesję szkoleniowš pod hasłem ăCtP przebojem na polskim rynku poligraficznymÓ, która została podzielona na dwie częci. Najpierw mielimy okazję wysłuchać dwóch referatów programowych. Przemysław Kida przedstawił znaczenie systemów workflow i proofingu w CtP, następnie Jacek Hamerliński zaprezentował aktualnie dostępne na rynku technologie CtP, krótko scharakteryzował rynek CtP i tendencje rozwojowe systemów bezporedniego nawietlania form (pierwszš częć referatu J. Hamerlińskiego znajdziecie Państwo w tym wydaniu Poligrafiki). Potem przyszedł czas na dyskusję, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele dostawców, a także jedyny na konferencji przedstawiciel drukarni wyposażonej w system CtP Đ Robert Miller, prezes warszawskiej drukarni Lotos.
W drugiej częci sesji nt. CtP wysłuchalimy wystšpień przedstawicieli szeciu firm oferujšcych nawietlarki do płyt. Rozpoczšł Paweł Szpil z firmy Heidelberg Polska, który przedstawił systemy Topsetter 74 i 102, wprowadzone do sprzedaży podczas targów DRUPA 2000. Ponadto usłyszelimy m.in. informację, że jesieniš tego roku Heidelberg wprowadzi do oferty nawietlarkę CtP wyposażonš w laser fioletowy. Kolejny mówca, Ryszard Barański z firmy Bracia Henn, przedstawił ofertę firmy w zakresie nawietlarek do płyt Fuji i Lscher. Jako trzeci wystšpił ponownie Jacek Hamerliński, tym razem prezentujšc ofertę Agfy. Kolejna prezentacja dotyczyła nawietlarek Screen, referat wygłosił Piotr Kulisz z firmy VNT. Pište wystšpienie przygotował Edward Godawa z firmy Digiprint, jednego z trzech na polskim rynku przedstawicieli CreoScitex. Jako ostatni prelekcję wygłosił Andrzej Sochoń z Reprografu, który zaprezentował technologię bezporedniego nawietlania płyt konwencjonalnych, którš stosuje m.in. niemiecki basysPrint, reprezentowany w Polsce przez Reprograf. Sesję prowadzili wspólnie Sławomir Sokołowski, redaktor naczelny Poligrafiki i Zenon Niedbalski, właciciel studia Fototype, który w podsumowaniu dokonał analizy wad i zalet łšczenia studia prepress z drukarniš. Na zakończenie Z. Niedbalski wystšpił ze wspólnš inicjatywš firmy Fototype i Poligrafiki majšcš na celu powołanie do życia ogólnobranżowego forum dyskusyjnego, na którym będzie możliwoć szybkiej i rzeczowej wymiany opinii i dowiadczeń. Do tematu wrócimy już niebawem.
Druga częć dnia była zwišzana z drukiem cyfrowym. Jako pierwsi wystšpili w niej przedstawiciele firmy Xerox Polska. Po wstępie wygłoszonym przez Swapana Chaudhuriego, dyrektora generalnego firmy, zalety cyfrowych systemów druku kolorowego DocuColor 2000 przedstawili Izabela Krzywicka i Grzegorz Dzięcioł. Następnie Andrzej Ambrożkiewicz z firmy Heidelberg Polska przedstawił cyfrowe systemy Digimaster i Nexpress. Jednoczenie poinformował o wrzeniowej premierze komercyjnej maszyny Nexpress, która odbędzie się podczas targów PRINT w Chicago. Premiera europejska nastšpi trzy tygodnie póniej podczasÉ Dni Otwartych Heidelberg Polska w Warszawie! Na zakończenie wystšpił Artur Łaszcz z firmy Canon Polska. Temat druku cyfrowego wracał jeszcze dwukrotnie w kolejnych dniach konferencji w referatach Wangiela Bangisa z firmy Riso Poland i Dariusza Żelichowskiego z Oc Poland. Na konferencji nie zabrakło też tematyki maszyn offsetowych. Pojawiła się ona podczas kolejnych dni konferencji w wystšpieniach Krzysztofa Pućko z Grafikusa (referat na temat nowej serii maszyn Mitsubishi Đ Diamond) i Piotra Żyznowskiego z firmy Mercator Poligrafia, który przedstawił rozwišzania zastosowane w maszynach innego japońskiego producenta Đ Shinohara. Program komercyjny konferencji uzupełnił referat Jacka Bucholca z firmy Scorpio na temat farb pigmentowych.
Z kolei drugi dzień, a w zasadzie jego przedobiednia częć, był powięcony referatom programowym. Na poczštek dyrektor biura Polskiej Izby Druku Zdzisław Adamski krótko scharakteryzował stan przemysłu poligraficznego w krajach Unii Europejskiej oraz w Polsce. Następnie Przemysław leboda z Centralnego Orodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego przedstawił zagadnienia zwišzane z ochronš rodowiska w poligrafii, ze szczególnym uwzględnieniem BAT Đ najlepszych dostępnych technik ekologicznej działalnoci drukarń. Kolejny referent, Stanisław Radomski, wystšpił z wykładem pod tytułem ăBarwometria przepustkš do współczesnej poligrafiiÓ (artykuł na ten temat już wkrótce na naszych łamach). Jako ostatni w tej częci wystšpił Leszek Markowski z Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej, który zaprezentował kryteria wyboru sporód rastrów amplitudowego i stochastycznego.
Jak widać, częć merytoryczna konferencji była bardzo ciekawa, dlatego cieszy coraz powszechniejszy w niej udział przedstawicieli drukarń. Wbrew obawom co niektórych Kołobrzeskie Dni Poligrafii nie ograniczyły się do referowania zagadnień technicznych dla konkurencji. Frekwencja, tak wród drukarzy, jak i przedstawicieli dostawców, wzrosła w porównaniu do ubiegłego roku. Niektórzy po czerwcowym spotkaniu byli przekonani, że wezmš udział także w kolejnych konferencjach. A najbliższe spotkanie organizowane przez Szczecińskš Agencję Edukacyjnš już w styczniu w Bukowinie Tatrzańskiej. Do zobaczenia! SS