W postpandemicznych uwarunkowaniach i przy stosunkowo stabilnych cenach surowców niezbędnych do wykonywania poligraficznej produkcji dziełowej powinniśmy otrzymać ceny okładkowe książek przyjazne dla czytelników. Nie zawsze tak się jednak dzieje, co znacząco wpływa na sprzedaż książek w Polsce i decyzje zakupowe czytelników. Wyraźnie widoczne są dwa modele oferowanych na rynku wydań książek: te, w których zastosowano nowoczesne formy uszlachetnień na okładce i są w twardej oprawie oraz te, które są wydawane w wersjach ekonomicznych, bez zbędnych dodatków, czyniąc książkę ekonomiczną zarówno z perspektywy wydawcy, jak i konsumenta.
Wspólna inicjatywa branżowa
Każda inicjatywa podnosząca kwestię standaryzacji w kontekście poligraficznej produkcji dziełowej zasługuje na uważność. Jedną z takich ważnych inicjatyw jest zorganizowana przez Polską Izbę Książki oraz Polską Izbę Druku debata z marca tego roku pt. „Zarządzanie rosnącymi cenami druku książek”. Udział w niej wzięli przedstawiciele drukarń cyfrowych i offsetowych, wydawcy. Zabrakło jednak osoby, która reprezentowałaby stronę papierni i przedstawiła ich punkt widzenia. Debata zmierzała wówczas do ustalenia, kto i w jakim obszarze partycypuje kosztowo w koszcie wyprodukowania książki oraz jak te koszty zmniejszyć i uczynić książkę bardziej dostępną.
Podczas 26. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie odbyła się kontynuacja tego panelu zatytułowana: „Zarządzanie rosnącymi cenami druku książek – propozycje rozwiązań”. Ponownie doszło do spotkania przedstawicieli branży poligraficzno-wydawniczej, tym razem również z udziałem przedstawiciela papierni, co dało możliwość zaprezentowania konkretnych propozycji rozwiązań w obszarze tańszej książki.
Perspektywa drukarni cyfrowej
Jedną z propozycji przedstawiła drukarnia cyfrowa Sowa, która wyszła z konkretną inicjatywą standaryzacji i optymalizacji produkcji dziełowej. W analizie aktualnej sytuacji na rynku książki przedstawiono również uwarunkowania gospodarcze. W związku z aktualną sytuacją gospodarczą oraz trudnym rynkiem pracy, w tym znacznym wzrostem wynagrodzeń, ceny usług będą rosły, natomiast standaryzacja pozwoli na zmniejszanie skali tych wzrostów.
Prezes zarządu drukarni Sowa, Łukasz Wąwoźny przedstawił propozycje formatów, jakie są optymalne i ekonomiczne z perspektywy produkcji książek. Są to m.in. formaty 148x210 mm (A5) oraz 165x235 mm (B5), a także 130x210 mm (pomniejszone A5), we wskazanych przez drukarnię rodzajach papieru. Jak podkreślił podczas spotkania, drukarnia wykazuje się dużą elastycznością i zrozumieniem wobec trwającego na rynku wydawniczym trendu dzielenia nakładów i ich realizacji w dłuższym okresie.
W kontekście funkcjonalnych rozwiązań drukarnia Sowa oferuje dla swoich wydawców usługi POD+ (druk partii nakładu z zachowaniem lepszej ceny z wysokiego nakładu), dzięki czemu można uniknąć konieczności drukowania i przechowywania setek lub tysięcy książek na zapas oraz realizować publikacje partiami. W ofercie znajduje się również bogaty zestaw uszlachetnień książek. Dzięki inwestycji w maszynę MGI do cyfrowej realizacji uszlachetnień książka drukowana w niskim nakładzie może być identyczna jak ta realizowana w druku offsetowym. Istnieje możliwość wyboru lakieru UV 2D/3D, lakieru strukturalnego oraz bezmatrycowego hot-stampingu. Książki mogą być realizowane w optymalnych nakładach od 50 do 250 egzemplarzy, zapewniając korzyści biznesowe dla wydawcy.
Zmiana technologii druku
Drukarnia cyfrowa Sowa chce również odejść od technologii druku tonerowego w ciągu najbliższych 3 lat; dotyczy to zarówno druku monochromatycznego, jak i kolorowego. Jest to spowodowane stale rosnącym kosztem cyfrowego druku tonerowego jednej strony książki niezależnie od nakładu i procentowego pokrycia nadrukiem. Taka zmiana pozwoli uczynić druk bardziej ekonomicznym, co będzie szczególnie istotne w przypadku książek bogato ilustrowanych oraz zawierających pola pełnego krycia.
Wszystkich wydawców chcących uczynić książkę bardziej ustandaryzowaną i ekonomiczną drukarnia za pośrednictwem swojego działu handlowego zaprasza do kontaktu.
Opracowano na podstawie materiałów drukarni Sowa