Zebranie ZG Sekcji Poligrafów SIMP
6 gru 2016 14:43
W dniu 18 czerwca odbyło się zebranie plenarne Zarzšdu Głównego Sekcji Poligrafów SIMP. Rozpoczšł je prezes Kazimierz Stępniewski, który w imieniu zrzšdu złożył życzenia wybitnemu działaczowi Sekcji Poligrafów SIMP Mieczysławowi Gardemu z okazji jego 80. urodzin.
Kolejnš sprawš była relacja Jerzego Mendaka o ustaleniach dokonanych na zebraniu w dniu 22 kwienia br. Chodziło o zawyżone wymagania standardów egzaminacyjnych dla zawodów drukarz i introligator. Razem z przedstawicielami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej ustalono, że zostanie zaproponowane ministrowi Edukacji Narodowej i Sportu ograniczenie egzaminów tylko do jednej, offsetowej techniki drukowania na okres dwóch lat. Czas ten zostanie wykorzystany do stworzenia nowej podstawy programowej nauczania oraz nowych standardów nauczania na niej opartych. Relacjonujšc sprawę Jerzy Mendak przedłożył gotowš już nowš podstawę programowš, która zostanie przesłana ministrowi.
Następnie, zgodnie z porzšdkiem zebrania jego uczestnicy, którzy byli obecni na targach drupa 2004, przedstawili krótkš informację na ten temat. Była mowa między innymi o wzbudzajšcych zainteresowanie programach, które symulujš działanie maszyn drukujšcych, wspomniano o druku cyfrowym, rozwoju i trendach w poligrafii oraz o polskich firmach obecnych w Dsseldorfie. Rozmawiano również o formach wyjazdu oraz powiększajšcej się liczbie studentów obecnych na targach. Jak się okazało, dzięki pomocy sponsorów w targach wzięło udział ponad dziesięcioro studentów z Instytutu Poligrafii PW oraz Instytutu Papiernictwa i Poligrafii PŁ.
W dalszej kolejnoci sekretarz zarzšdu SIMP Marek Kryczka wraz z prezesem Stępniewskim poinformowali o Konferencji Poligraficznej, która odbędzie się 22 wrzenia w Poznaniu przy okazji targów Taropak. Póniej tematem dyskusji stały się obchody Dnia Drukarza. Ci z prezesów kół i oddziałów, w których okręgach odbywały się uroczystoci i spotkania z tej okazji, zrelacjonowali ich przebieg. W Oddziale Warszawskim Sekcji zrezygnowano z organizacji własnej imprezy z powodu dużej liczby tego typu spotkań w innych miastach w tym samym czasie. Następnie przedstawiciele koła Sekcji z Pelplina omówili promocję reprintu Biblii Gutenberga. Jak się okazało, podczas pokazu w Inowrocławiu włacicielem jednego egzemplarza został zakład poligraficzny Pozkal.
Na zakończenie zebrania omówiono plany pracy na lata 2004 i 2005 z naciskiem na przycišgnięcie do Sekcji większej liczby młodzieży oraz możliwoci realizacji umowy patronackiej dotyczšcej drukarni w Laskach. Jak podkrelał prezes Oddziału Warszawskiego Sekcji Bogdan Wyrzykowski, istotš ostatniej sprawy jest potrzeba poczynienia dużych inwestycji w drukarni, które będš się zwracać w długim okresie. Niestety, Sekcja Poligrafów może służyć jedynie pomocš merytorycznš i pełnić funkcję doradcy. Na tym zebranie zakończono. MS