Zgłębione tajniki oprawy
6 gru 2016 14:56
Firma JD Grafix jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce firmy Zhejiang Xinwei Machinery z Chin. W numerze sierpniowym „Poligrafiki” przybliżyliśmy Państwu linię QFM 460A/600A do produkcji okładek, teczek, segregatorów.
Dzisiaj chcielibyśmy przybliżyć inne urządzenia produkowane przez Zhejiang Xinwei Machinery.
Firma ma w ofercie kompletny program do oprawy twardej począwszy od produkcji okładki, urządzenia do przygotowania okładziny, urządzenia do przygotowania okleiny oraz łączenia bloku z okładką. Dodatkowo oferowane są urządzenia do oprawy w spiralę.
Uzupełnieniem linii QFM 460A/600A jest automatyczna linia QNB 600 do przyklejania wyklejki. Oczywiście na maszynie QFM 460 jest możliwość doklejenia wyklejki za drugim przejściem, ale czasami przy dużej produkcji opłaca się mieć oddzielną maszynę.
Maszyny do przygotowania okładziny to SW-1350 do cięcia tektury: grubość od 1 do 4 mm, maks. szerokość tektury 1200 mm, ręczne podawanie, płynna regulacja grubości. Uzupełnieniem tego urządzenia jest maszyna do cięcia grzbietówki SW-42: maks. długość 420 mm, szerokość grzbietówki od 3 do 55 mm, grubość od 0,10 do 4 mm, wydajność 200 cięć na minutę.
Często przy małych nakładach książek nieopłacalne jest ustawianie maszyny w celu wyprodukowania kilku czy kilkudziesięciu okładek. Doskonałym rozwiązaniem jest maszyna SFM-600, która automatycznie zawija okleinę na okładzinie. Ręcznie nanosimy klej na okleinę, kładziemy okładziny i wpuszczamy okładkę do maszyny, gdzie za jednym przejściem mamy dociśniętą okleinę i zawinięte wszystkie jej boki. Wydajność maszyny – do 25 okładek na minutę, natomiast maks. format okładki to 600x1000 mm.
Istotną zaletą maszyn oferowanych przez firmę Zhejiang Xinwei Machinery jest ich modułowa budowa. Do produkcji nawet małej ilości okładek czy segregatorów jest potrzebne miejsce – stół montażowy, aplikator kleju; czasy smarowania pędzlem już dawno minęły. Tu mamy bardzo ciekawą ofertę: maszyna SW-600A to stół montażowy do okładek z automatycznym podawaniem okleiny i klejownikiem. To znaczy, że maszyna podaje automatycznie okleinę z klejem na stół z podsysem, ręcznie dokładamy okładziny z tektury i okładka gotowa; do tego na końcówce stołu montażowego możemy dostawić moduł SFM-600, który zawinie okleinę i sprasuje okładkę.
Urządzenie BSK-550A służy do zawieszania bloków w okładce. Automatycznie nakłada klej na blok i łączy blok książki z okładką, która jest nakładana ręcznie. Maksymalny format książki to 450x550 mm. W komplecie znajduje się prasa BYC-550, w której sklejona książka jest prasowana i formowana. Maksymalny format książki to 450x550 mm, grubość – 60 mm.
Oferta obejmuje też cały program do oprawy w spiralę. Urządzenie QCK-450 to automatyczny perforator kartek lub składek (format maks. 380x380 mm, min. 150x90 mm), pracujący z wydajnością 130 cykli na minutę. Alternatywą dla tego urządzenia jest SW-620 – ręczny perforator uruchamiany elektrycznie. Zaletę tego urządzenia stanowi możliwość perforowania arkusza do 620 mm. Urządzeniem do zakładania spirali jest SW-520. Ręcznie wkładamy przygotowany blok, a spirala jest zakładana automatycznie; wydajność – do 20 książek na minutę. Alternatywą jest też ręczna prasa do zaciskania spirali uruchamiana elektrycznie.
To główne urządzenia i w moim przekonaniu są godne uwagi. Dodatkowo oferujemy mniejsze urządzenia takie jak: aplikatory kleju TJJ 700/1000 (nanoszenie kleju od dołu okleiny) oraz TJJ-700A (nanoszenie kleju od góry okleiny). W ofercie można również znaleźć urządzenia do prasowania i zawijania okleiny tylko z dwóch boków – FM-600C lub tylko z jednej strony – DB-800 oraz elektryczne obcinarki rogów ZD-120.
To, co kiedyś było zmorą maszyn z Chin, czyli brak jakiegokolwiek wsparcia technicznego bądź gwarancji, przestało być problemem. Firma JD Grafix zapewnia serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, szkolenie oraz wsparcie techniczne. Maszyny są objęte 12-miesięczną gwarancją. Wszystkie urządzenia są produkowane na podzespołach znanych i sprawdzonych producentów takich jak: Yaskawa, Omron, ABB, Panasonic, Siemens, Schneider, Orion, SMC. Zapewnia to wysoki poziom wykonania i niezawodności. Dodatkowo producent opatentował kilka rozwiązań zastosowanych w budowie maszyn. W obecnej sytuacji gospodarczej jest to bardzo sensowna alternatywa wobec podobnych maszyn wytwarzanych przez producentów europejskich. Mówimy tu o oszczędnościach idących w dziesiątki tysięcy euro.