Globalna Eko-Akcja Ricoh
Firma Ricoh poinformowała o kontynuowaniu wsparcia Światowego Dnia Środowiska ONZ, który odbył się 5 czerwca br. Pracownicy Ricoh na całym świecie przeprowadzili w tym dniu Globalną Eko-Akcję polegają na uczestnictwie w szeregu inicjatyw na rzecz energooszczędności i realizacji celów firmy w zakresie ochrony środowiska.
Już po raz trzeci Ricoh promuje tę inicjatywę wśród pracowników, wykorzystując możliwość budowania świadomości ekologicznej i podkreślenia zaangażowania w program zarządzania zrównoważonym rozwojem. Do tej pory w inicjatywie każdego roku udział brało ponad 28 tys. pracowników w 24 krajach. Przełożyło się to na redukcję emisji dwutlenku węgla o ponad 13 500 kg przez zaledwie 3 dni akcji.
5 czerwca, podczas dodatkowych akcji, spółki Grupy Ricoh gasiły światła w większych placówkach i na billboardach. Każdego pracownika zachęcano do wyłączania świateł i urządzeń elektrycznych, gdy tylko to możliwe, w biurze i w domu. Wielu pracowników pojechało do pracy komunikacją miejską lub rowerem zamiast samochodem. Ograniczono również korzystanie z wind, a wewnętrzne programy recyklingu były dodatkowo promowane, aby w działalność proekologiczną zaangażować wszystkich pracowników.
Światowy Dzień Środowiska stanowi okazję do dodatkowej, wewnętrznej promocji, jednak na co dzień Grupa Ricoh realizuje programy zrównoważonego rozwoju. Celem grupy jest redukcja emisji dwutlenku węgla o 1% w przeliczeniu na każdego pracownika rocznie – program ten jest realizowany z powodzeniem od czterech lat. Globalny cel to redukcja całkowitej emisji gazów cieplarnianych o 10% do 2010 roku w porównaniu z rokiem 1995.
Oprócz certyfikatów ISO 14001 Ricoh realizuje również plany ochrony środowiska w pionie badawczo-rozwojowym oraz w aspektach takich jak: projektowanie produktów, zaopatrzenie, produkcja, transport, marketing, konserwacja i utrzymanie.
Opracowano na podstawie informacji firmy Ricoh
Papiery HP Everyday Papers z certyfikatem PEFC
Firma International Paper ogłosiła, że otrzymała certyfikat PEFC (Program Uznawania Systemów Certyfikacji Leśnej). Produkty, którym go przyznano, to seria papierów HP Everyday Papers (HPEDP): HP Printing, HP All-in-One, HP Colour Laser, HP Everyday Inkjet, HP Bright White, HP LaserJet oraz HP Multipurpose.
Papiery HPEDP to rezultat współpracy inżynierów International Paper z Hewlett Packard. Przeznaczone są do stosowania w kopiarkach, drukarkach atramentowych, laserowych oraz urządzeniach wielofunkcyjnych. Seria HPEDP dostępna w sprzedaży na całym świecie produkowana jest przez IP.
PEFC jest inicjatywą sektora prywatnego opartą na wspólnej, zgodnej z postanowieniami międzynarodowymi, wizji zrównoważonego zarządzania zasobami leśnymi na szczeblu regionalnym. Program daje klientom oraz społeczeństwu gwarancję, że lasy certyfikowane w ramach programu są zarządzane zgodnie z kryteriami helsińskimi, czyli w sposób opłacalny ekonomicznie, bezpieczny dla środowiska i przynoszący korzyści społeczeństwu.
Coraz częściej czynnikiem decydującym o wyborze danego produktu jest jego wpływ na środowisko – przyznaje David Fulchiron, dyrektor marketingu strategicznego w International Paper European Papers. – Dlatego dbamy nie tylko o najwyższą jakość naszego papieru, ale również o to, by surowce stosowane do jego produkcji pochodziły z certyfikowanych źródeł.
Papiery HPEDP z certyfikatem PEFC będą dostępne w sprzedaży już w drugiej połowie tego roku.
Opracowano na podstawie informacji firmy IP
Wielka inwestycja firmy Korsnäs w ekologiczny transport
Firma Korsnäs postanowiła wprowadzić nowy system dystrybucji towarów wykorzystujący transport kolejowy. Ma on znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO2) oraz polepszyć jakość oferowanych usług.
Nowy system dystrybucji towarów pozwoli firmie Korsnäs ograniczyć emisję dwutlenku węgla o 20-30 procent – oświadczyła Hanna Wird, kierownik działu transportu firmy Korsnäs. – Przetestowaliśmy go zeszłej jesieni i wyniki były znakomite. Znacząco usprawniliśmy procesy dostarczania towarów, skróciliśmy również czas dostawy o prawie 25%.
Wcześniej firma Korsnäs Gävle transportowała swoje papiery i tektury drogą morską z terminala Granudden w porcie Gävle do Holandii długoterminowo czarterowanymi statkami. Po przejęciu Korsnäs Frövi, Korsnäs zastępuje wcześniejszy transport morski dziennym transportem kolejowym ruszającym z siedziby firmy w miejscowości Gävle. Towary w drodze na południe kraju są składowane w nowych obiektach magazynowych w miejscowości Frövi.
Na podstawie informacji firmy Korsnäs opracowała DS
Nagrody dla folii NatureFlex
NatureFlex, wiodąca folia biodegradowalna i kompostowalna oferowana przez Innovia Films zdobyła nagrody na dwóch imprezach opakowaniowych, jakie miały miejsce niedawno.
Pierwsza z tych imprez to 20th DuPont Awards for Packaging Innovation, podczas której przyznawane są nagrody za innowacyjność. Jest to najstarsze niezależne doroczne wydarzenie honorujące nowatorskie materiały opakowaniowe, jak również innowacje w zakresie procesów, technologii i serwisu.
Zwycięska folia została zgłoszona przez Innovia Films wspólnie z Earthcycle – kanadyjską firmą opakowaniową produkującą tacki z biomasy pozyskiwanej z włókna palmowego. Dzięki owinięciu ich folią NatureFlex NVS tacki te pozwalają doskonale chronić produkty takie jak np. świeże owoce kiwi. Wśród odbiorców wykorzystujących te przyjazne środowisku, kompostowalne opakowania świeżych produktów jest sieć Wal-Mart, która rozpowszechnia je w 11 ze swych ośrodków dystrybucyjnych obsługujących ponad 2000 sklepów. Od czasu wprowadzenia tego rodzaju opakowania dla owoców kiwi w maju 2006 jego sprzedaż wzrosła o 300%.
W tym roku jury konkursu DuPont Awards miało bardzo trudne zadanie oceniając ponad 80 zgłoszonych kandydatur. Wśród nich to właśnie opakowanie owoców kiwi zostało najwyżej ocenione w takich kategoriach jak Przyjazne środowisku, Innowacja i Jakość.
Sukces ten zapoczątkował serię kolejnych dowodów uznania przyznawanych Innovia Films. Malcolm Cohn i Christopher Tom z amerykańskiego biura sprzedaży uczestniczyli w inauguracyjnym konkursie „Wiodące Opakowanie Przyjazne Środowisku” (Sustainable Packaging Leadership Awards) zorganizowanym 22 kwietnia (Dzień Ziemi) w Toronto przez Kanadyjskie Stowarzyszenie Opakowań. Przemówienie programowe wygłosił Justin Trudeau, syn byłego premiera Kanady – Pierrea Trudeau.
Folia NatureFlex została zgłoszona w kategorii „Surowce Sprzedawane w Kanadzie” zdobywając pierwsze miejsce i złoty medal jako Wiodące Opakowanie Przyjazne Środowisku. Dodatkowo produkty, które zwyciężyły w poszczególnych kategoriach, były oceniane pod względem innowacyjności. Również tu złoty medal trafił do Innovia Films za „Innowacyjne Opakowanie Przyjazne Środowisku”.
Opracowano na podstawie inf. firmy Innovia Films