Zirkon Red Line 6612: nowa gwiazda na 8-stronicowym niebie
6 gru 2016 14:49
Podczas drupa 2008 firma Zirkon Druckmaschinen GmbH z Lipska zaprezentowała swoją nową, 8-stronicową zwojową maszynę offsetową: Red Line 6612.
Podobnie jak jej poprzednie modele 6611, zirkon supra czy też zirkon forta maszyna ta posiada szerokość druku 660 mm oraz odcięcie 452 mm i spełni wymagania nawet najbardziej wymagających drukarń prasowych i dziełowych.
Oprócz wielu pomniejszych udoskonaleń na szczególną uwagę zasługują jej nowe możliwości techniczne:
wszystkie zespoły drukujące posiadają już oddzielne napędy (do tej pory tylko złamywak i zespół chłodzący posiadały własne napędy);
półautomatyczna zmiana płyt drukowych obecnie oferowana jest już w wersji standard. Dotychczasowa manualna zmiana płyt drukowych nadal dostępna jest opcjonalnie;
wzrost prędkości maszyny do 55 000 obr./h;
dodatkowo do wszystkich maszyn wersji heat-set oferowany jest system zabezpieczenia wstęgi przed zerwaniem Zirkon „web protector”. Składa się on z urządzenia prowadzącego wstęgę papieru oraz oddzielnego czujnika bezpieczeństwa SPS z niezależnymi sensorami, co pozwala na szczególne zabezpieczenie maszyny przed zerwaniem się wstęgi;
oferowany przez firmę Zirkon w standardzie system oceny i kontroli „Zirkon Data Management System”, umożliwiający kierownictwu wgląd i ocenę wszystkich danych o stanie maszyny;
dopracowane zostało również złamywanie wstęgi w złamywaku – kompleksowo zmodyfikowano nie tylko prowadzenie wstęgi w złamywaku, ale także wprowadzono zupełnie nową konstrukcję trzeciego łamu. W celu zwiększenia prędkości złamywania składek zastosowano rotacyjny nóż falcujący.
Reasumując – nowy Zirkon Red Line 6612 zaspokoi potrzeby offsetu małoformatowego.
Jego zalety doceniła już polska drukarnia „Tinta”, która zamówiła egzemplarz targowy ww. maszyny. Tym samym pierwszy w Polsce egzemplarz maszyny Zirkon Red Line 6612 jeszcze w tym roku wydrukuje pierwsze składki.
Medalowa kolekcja Zirkona
Red Line 6612 jest jedną z wielu maszyn w ofercie produkcyjnej firmy Zirkon. Oprócz niej do dyspozycji potencjalnych klientów pozostają dwie serie zwojowych maszyn offsetowych: Silver Line 7221: 16-stronicowa maszyna off-setowa o podwójnym obwodzie cylindrów drukowych w formacie B (720x1012 mm), przeznaczona do produkcji książek, gazet lub druków akcydensowych.
Gold Line produkowana w dwóch wersjach: 16-stronicowa maszyna offsetowa Gold Line 6722 (formatu 673x904 mm) oraz 24-stronicowa Gold Line 9622 (formatu 965x904 mm), będąca największą maszyną w ofercie firmy Zirkon.
Warto dodać, że wszystkie ww. maszyny są produkowane w tzw. formacie leżącym i odpowiadają potrzebom obszaru produkcyjnego, w którym Zirkon GmbH nie posiada konkurencji. Dzięki powyższym rozwiązaniom firma Zirkon dominuje obecnie w Europie w zakresie zwojowych maszyn offsetowych mało- i średnioformatowych.
Używane jak nowe
W ostatnich latach oprócz sprzedaży nowych maszyn firma Zirkon GmbH oferuje również maszyny używane. Stare maszyny offsetowe firmy Zirkon są w tym przypadku zwracane producentowi, a następnie przeprowadzany jest ich remont kapitalny. Tego typu projekty realizowane są mniej więcej w tym samym czasie, co wykonanie nowych maszyn. Każdy remont maszyn używanych przebiega wg indywidualnych życzeń klienta. Oczywiste jest również to, że każda maszyna używana otrzymuje gwarancję producenta. Tym sposobem także maszyny używane firmy Zirkon świadczą o swojej jakości i dobrej marce produktu na świecie. Znane motto firmy brzmiące „The Premium Side of Print” potwierdza, że produkty najwyższej jakości spod znaku Zirkona uznane są na całym świecie. Już ponad 2000 zespołów drukujących zostało zainstalowanych w Europie, Ameryce i na Bliskim Wschodzie.
Blisko 200-letnia tradycja
Firma Zirkon Druckmaschinen GmbH posiada kilkuwiekową tradycję. Założona w roku 1819 w Lipsku pod nazwą Schelter & Giesecke wkrótce wyprodukowała pierwsze egzemplarze maszyn poligraficznych. Warto dodać, że obecnie Zirkon GmbH to druga najstarsza na świecie firma nieprzerwanie produkująca maszyny poligraficzne (najstarszą jest Koenig & Bauer z Würzburga). Po drugiej wojnie światowej wszystkie znajdujące się w Lipsku firmy poligraficzne znacjonalizowano i włączono do kombinatu Polygraph. Od roku 1952 Zirkon Leipzig zaczął produkować różnorodne zwojowe maszyny offsetowe, które zdobyły uznanie w świecie.
Od momentu prywatyzacji firmy, tj. od początku lat 90. firma Zirkon konsekwentnie koncentruje się na produkcji zwojowych maszyn offsetowych w formacie leżącym.
Artykuł sponsorowany