Transport z Denipro

Denipro to działająca od 1984 roku siostrzana spółka Ferag AG, wchodząca w skład Walter Reist Holding Group AG. Specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych, innowacyjnych rozwiązań z zakresu transportu wewnętrznego. Dzięki wprowadzeniu na rynek nowych produktów w dziedzinie transportu, firma Denipro zainteresowała swoją ofertą także przedsiębiorstwa z innych branż, m.in. opakowaniowej, spożywczej i farmaceutycznej.

Denipro jest głównym dostawcą firmy Ferag, która wyko-rzystuje jej rozwiązania w swoich systemach wykańczania i ekspedycji gazet, czasopism i materiałów akcydensowych. Na
mocy zawartej w ub.r. umowy przedstawicielskiej z Ferag Polska, firma ta została generalnym importerem produktów Denipro na polskim rynku. Ich premiera odbyła się na targach Taropak 2010, gdzie można było zobaczyć unikatowe na rodzimym rynku rozwiązania z dziedziny transportu wewnętrznego, w tym opatentowane przez Denipro systemy deniroll, deniway i denirug.

Mniejsze tarcie, mniejsza energochłonność

Deniroll to łożysko płaskie, wykorzystujące tarcie toczne zamiast kinetycznego, pozwalające na usprawnienie pracy transportera wyposażonego w pas modułowy. Dzięki odpowiedniej konstrukcji i wykorzystaniu specjalnych rolek umieszczonych w klatce prowadzącej i przyłożonych do krawędzi pasa następuje drastyczna redukcja tarcia kinetycznego, a co za tym idzie – zminimalizowany jest opór i zużycie energii (nawet o 60%). W efekcie zredukowane zostaje ryzyko deformacji lub uszkodzenia transportera, wynikające z obciążenia promieniowego występującego na łuku i powodującego tarcie kinetyczne. Rozwiązanie to wydłuża także żywotność transportera dzięki zmniejszeniu obciążeń oraz ilości wydzielanego ciepła, a w efekcie – mniejszemu termicznemu obciążeniu materiału. Deniroll może znaleźć zastosowanie w każdej gałęzi przemysłu – bez względu na branże – wykorzystującej transportery z pasem modułowym; dotyczy to także branż o specjalnych wymaganiach, jak poligraficzna, opakowaniowa, farmaceutyczna czy spożywcza.

Minimum elementów, maksimum elastyczności

Deniway to transporter łańcuchowo-płytkowy, umożliwiający – jak zapewnia firma Denipro – realizację niezwykle różno-rodnych i skomplikowanych projektów w możliwie najprostszy sposób i przy zastosowaniu minimalnej liczby elementów składowych. Transporter deniway bazuje na ponad 20-letnich doświadczeniach firmy Denipro i oferowany jest w formie kom-
ponentów do samodzielnego montażu – płytek, łańcuchów, prowadnic i wsporników, składających się na kompletne systemy transportu. Przy jego projektowaniu zoptymalizowano sprawdzone systemy stosowane dotychczas w branży poligraficznej, dzięki czemu – jak zapewnia producent – powstało rozwiązanie elastyczne i uniwersalne dla wszystkich branż, łączące w sobie niezwykłe możliwości z prostotą budowy. Transporter deniway pracuje z prędkością do 2 m/s i maksymalnym obciążeniem do 50 kg/m, co czyni go odpowiednim rozwiązaniem przy przemysłowym transporcie materiałów, obsłudze linii produkcyjnych czy transportowaniu większych ładunków. Umożliwia on transport we wszystkich trzech płaszczyznach, pokonuje różnice wysokości i może pracować w obiegu zamkniętym. Jak zapewnia firma Denipro, cechują go również niskie zużycie energii i niskie koszty użytkowania.

Bez smarowania

Denirug wreszcie to dywan rolkowy wspomagający transport ładunków o masie do 2 ton. Redukuje on tarcie i opory ruchu, dzięki czemu ciężar ładunku jest równomiernie rozłożony na całym odcinku transportera wykorzystującego pas modułowy. Rozwiązanie to cechuje modułowa konstrukcja, umożliwiająca stosowanie dywanów rolkowych o dowolnej długości i szerokości. Jego elementy wykonane są z tworzywa sztucznego, zatem nie wymagają smarowania i konserwacji. Transporter wyposażony w element denirug charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem tarcia (0,03-0,05), dlatego – jak zapewnia producent – w zależności od zastosowania można przy nim zaoszczędzić nawet 90% energii napędu.

Opracowanie: Anna Naruszko